Sól
Sl

 Sól - stacja oddana do użytku w roku 1884  ❋  GT - k.k. Galizische Transwersalbahn / C.K. Galicyjska Kolej Transwersalna

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 538 m n.p.m. 

min 605 1.jpgBudynek stacji - widok od strony wjazdu ze Zwardonia. Budynek jest zamknięty i wystawiony na sprzedaż przez PKP (z wyjątkiem znajdujacej się na parterze automatycznej, bezobsługowej nastawni dysponującej). Można go kupić i przebudować na willę pod kątem wynajmu dla turystów. Ale żarty na bok. Sól to bardzo atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa - szczególnie zimą i na brak kwater dla wczasowiczów z pewnością nie narzeka.
min 605 2.jpgPodobne ujęcie z tego samego kierunku z końca jedynego na stacji peronu wyspowego. Po lewej opisany powyżej budynek stacji a po prawej osiedle wczasów wagonowych. Ośrodek dysponuje z własnym torem i peronem (!!!) który kiedyś zapewne był częścią stacji.
min 605 3.jpgUjęcie pod górkę na północ (linia kolejowa bardzo tutaj kręci - jak to w górach). Wyjazd w kierunku Zwardonia i dość oryginalny, podwójny semafor wyjazdowy na wspólnym maszcie. To efekt pozornego wydłużenia torów stacyjnych - większość stacji polskiego fragmentu linii Żywiec - Čadca umożliwia tylko mijanie krótkich składów pasażerskich.

Sól była ostatnią stacją odcinka Żywiec - Zwardoń na której funkcjonowała sygnalizacja kształtowa. Stacją przedostatnią była Milówka.
min 605 4.jpgUjęcie w dół na południe - wyjazd w kierunku Żywca. Kilkaset metrów stąd linia przekracza potok Skalnica. To prawy dopływ Soły - jednej z najniebezpieczniejszych rzek w Polsce.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sól ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Sól ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Sól ❋  Atlas Kolejowy Polski
ROZKŁAD JAZDY

Sól

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Górny Śląsk | Województwo Śląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 605 |

Liczba gości na stronie Sól od 28 sierpnia 2017: 2443
Data i czas poprzedniego wejścia: 14 lipca 2024 / 18:06
Średnia wejść dziennie: 0.98

Wpis do bazy MySQL: 28 sierpnia 2017
Ostatnia modyfikacja strony: 3 czerwca 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek