Jastrowie
Js

Jastrowprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Jastrowie - stacja oddana do użytku w roku 1879  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 106 m n.p.m. 

min 886 1.jpgOgólny widok stacji od północy z okolic dawnej rampy ładunkowej położonej nieopodal toru 2.
min 886 2.jpgPonowne ujęcie od północy - tym razem z peronu 2.
min 886 3.jpgStacja widziana od strony południowej. Na wprost wejście do nieczynnego przejścia podziemnego. Dalej wyjazd w kierunku Szczecinka oraz nieistniejący od końca II wojny do Złotowa (za stacją łuk w prawo).
Zestaw wagonów do przewozu cementu nie jest tutaj widokiem odosobnionym, w pobliżu znajduje się stacja przesypowa cementu Cementowni Górażdże S.A.
min 886 4.jpgWidok na południe. Po lewej stronie pusty, zarośnięty zielskiem plac. Kiedyś stała w tym miejscu niewielka, czterostanowiskowa parowozownia.
min 886 5.jpgPonownie ujęcie na południe. Na wprost wyjazd w kierunku Piły oraz nieistniejący od końca II wojny do Czaplinka (za stacją łuk w prawo). Pamiątką po wylocie do Czaplinka jest jego początkowy odcinek będący obecnie bocznicą do Naftobazy (Baza Paliw nr 8 w Jastrowiu). Widoku w tę stronę dopełnia nastawnia wykonawcza "Js1".
min 886 6.jpgJest 13:00. Na stację wjeżdża IC "Szyndzielnia" jadący z Ustki do Bielska Białej Głównej. Z przodu elektrowóz EP 07 - 174 (PKP Intercity Zakład Północny w Gdyni).
min 886 7.jpgNa swojej trasie przejedzie jeszcze m. in. przez Piłę Główną, Poznań Główny, Wrocław Główny, Opole Główne oraz Rybnik. To dopiero nastąpi, na razie "Szyndzielnia" ma 20 minut opóźnienia i już ucieka w stronę Piły.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Jastrowie ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Jastrowie ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Jastrowie ❋  Atlas Kolejowy Polski
Stacja w Jastrowiu to dawna stacja węzłowa. Do końca II wojny światowej linię główną prowadzącą z Piły do Szczecinka przecinała tutaj linia o charakterze lokalnym Złotów - Czaplinek. Szlak ten został po roku 1945 rozebrany przez wyzwolicieli z Armii Czerwonej i jako zdobycz wojenna wyjechał do ZSRS. Od tej pory Jastrowie jest tylko stacją przelotową. Co pozostało ? Śladami po wielkości węzła są nadal istniejące trzy perony (peron 3 nie jest używany), łączące je - na oko sprawne chociaż zakratowane przejście podziemne, wieża ciśnień i wspomniana już wcześniej parowozownia. Niestety - wyburzona kilka lat temu.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji JASTROWIE
1945 ---> CZAPLINEK (linia zniszczona i zlikwidowana w wyniku II wojny światowej)
1945 ---> ZŁOTÓW (linia zniszczona i zlikwidowana w wyniku II wojny światowej)
ROZKŁAD JAZDY

Jastrowie

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Piły | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 886 |

Liczba gości na stronie Jastrowie od 20 lipca 2021: 1165
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 maja 2024 / 21:11
Średnia wejść dziennie: 1.13

Wpis do bazy MySQL: 20 lipca 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 24 lipca 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.011 sek