Ostrzeszów
Ow

 Ostrzeszów - stacja oddana do użytku w roku 1875  ❋  PKE - Posen - Kreuzburger Eisenbahn / Kolej Poznańsko - Kluczborska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 206 m n.p.m. 

min 532 1.jpgPeron 1 - widok na północ - wyjazd w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego.
min 532 2.jpgUjęcie odwrotne z tego samego peronu. Nie jest to zbyt duża stacja jak na miasto powiatowe średniej wielkości i w zasadzie to jedyny peron obsługujący ruch pasażerski. Po prawej budynek stacji...
min 532 3.jpg...a po lewej nastawnia "Ow". Z uwagi na wiatę nad peronem widoczny na wprost semafor wyjazdowy ma obniżoną konstrukcję.
Widok na południe - wyjazdy w kierunku Kępna i Grabowa nad Prosną. Ta druga, nieczynna od wielu lat linia lokalna kończąca się w Namysłakach (zupełne odludzie żeby nie powiedzieć inaczej ) odbija od magistrali do Kluczborka 4 km dalej a następnie kieruje się na północny wschód.
min 532 4.jpgTrzeba przyznać że na tutejszej stacji stoi przepiękna wieża ciśnień. Ciekawy motyw architektoniczny na cokole, pikelhauba na dachu :) Tak jakby nad stacją stał jakiś wąsaty, pruski generał. Na szczęście Ostrzeszów to Wielkopolska i od zawsze jesteśmy tu u siebie.
min 532 5.jpgWiata nad peronem 1 - widok od południa.
min 532 6.jpgBudynek stacji - widok od południa.
min 532 7.jpgPrzenosimy się na nieużywany peron 2. Stąd do roku 1988 odjeżdżały pociągi do Namysłaków. Teraz jest tu coś w rodzaju zabytkowej ekspozycji. Obok małej dźwignicy przeładunkowej zatrzymały się tutaj dwa kryte wagony towarowe. Natomiast Bartuś występuje w roli osoby zwiedzającej.
min 532 8.jpgDźwignica na peronie 2 z bliska.
min 532 9.jpgChociaż peron 2 jest nieczynny można dojść do niego odnowionym przejściem podziemnym i obejrzeć opisane wyżej eksponaty pamiętające kolejkę do Namysłaków. Jednak czekającego na odjazd w tę stronę pociągu pasażerskiego z dymiącym parowozem już się nie spodziewajmy.
Raz jeszcze widok na północ - wyjazd w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Ostrzeszów ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Ostrzeszów ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Ostrzeszów ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Ostrzeszów - Grabów nad Prosną - Namysłaki znajdują się na stronie stacji Grabów nad Prosną.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji OSTRZESZÓW
1988 ---> Grabów nad Prosną - NAMYSŁAKI
ROZKŁAD JAZDY

Ostrzeszów

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kalisza i Leszna | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 532 |

Liczba gości na stronie Ostrzeszów od 19 października 2016: 2500
Data i czas poprzedniego wejścia: 23 maja 2024 / 01:00
Średnia wejść dziennie: 0.91

Wpis do bazy MySQL: 19 października 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.029 sek