Sobótka
Sb

Zobtenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Sobótka - stacja oddana do użytku w roku 1885  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 172 m n.p.m. 

min 237 1.jpgLinię kolejową z Kobierzyc do Świdnicy możemy podziwiać jadąc samochodem DK nr 5 z Wrocławia do Świdnicy. Przez sporą część tej trasy tor kolejowy (obecnie coraz bardziej pozarastany zielskiem) towarzyszy nam po lewej stronie.
A tak linia ta wygląda na stacji w Sobótce. Jak widać - nie jest jeszcze zupełnie nieczynna. Widok na zachód - wyjazd w kierunku Świdnicy Przedmieścia.
min 237 2.jpgWiata peronowa - nawet nie zniszczona - przypomina o dawnym znaczeniu tej stacji. Znaczeniu nie tylko bardzo istotnym dla tutejszej lokalnej społeczności. Kiedyś był to przecież bardzo wygodny sposób na dojazd stąd do centrum Wrocławia. Jechałem tą linią dwa razy i doskonale pamiętam frekwencję. Uporczywa walka o utrzymanie pociągów pasażerskich pomiędzy Świdnicą Miastem a Kobierzycami i Wrocławiem Głównym trwała dość długo i zakończyła się w czerwcu 2000 r. finałem mimo wszystko niezbyt trudnym do przewidzenia.
Ale stacja ta miała także swoje znaczenie turystyczne. Sobótka to przecież miasteczko u podnóża Ślęży - piewszej góry zwiastującej Sudety.
min 237 3.jpgBudynek dworca to obecnie prywatne mieszkania. Pięterka jakoś funkcjonują, pomieszczenia parterowe (poczekalnia i magazyn) są zakratowane lub zabite przysłowiowymi dechami. Co za czasy...
min 237 4.jpgWyjazd w kierunku Kobierzyc. Po lewej stronie znajdują się zarośnięte trawą pozostałości drugiego peronu - po drugim torze pozostało tylko wspomnienie. Zaraz za stacją znajduje się przejazd kolejowy (kiedyś tuż przed nim stał kształtowy semafor wyjazdowy) a następnie linia wykonuje bardzo efektowny zakręt w lewo o prawie 180°.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sobótka ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Sobótka ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Sobótka ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Wrocław Główny - Kobierzyce - Świdnica Miasto znajdują się na stronie stacji Kobierzyce.
ROZKŁAD JAZDY

Sobótka

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Wrocławia i Wałbrzycha | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 237 |

Liczba gości na stronie Sobótka od 3 listopada 2007: 7885
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 maja 2024 / 12:06
Średnia wejść dziennie: 1.31

Wpis do bazy MySQL: 3 listopada 2007
Ostatnia modyfikacja strony: 7 czerwca 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek