Gubin
Gu

Gubin Polskipierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Gubin - stacja oddana do użytku w roku 1941  ❋  DRG - Deutsche Reichsbahn - Gesellschaft / Koleje Rzeszy Niemieckiej

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 49 m n.p.m. 

min 111 1.jpgWizyta 1 - lipiec 2000.

Dawna południowa odnoga Kolei Marchijsko - Poznańskiej (Zbąszyń - Gubin) jest od lat podzielona na dwie zupełnie różniące się od siebie części. Taką "graniczną" stacją jest Czerwieńsk. Na wschód od niej linia jest zelektryfikowana, kursują po niej pociągi pospieszne (oraz EX "Lubuszanin" z Warszawy Wschodniej do Zielonej Góry), natomiast odcinek zachodni powoli chyli się ku upadkowi. Od października 2002 roku przejeżdżają nim już tylko pociągi towarowe...
Widok na wschód w kierunku Krosna Odrzańskiego.
min 111 2.jpgWidok na zachód w kierunku granicy na Nysie Łużyckiej i stacji Guben.
min 111 3.jpgWizyta 2 - grudzień 2021.

Jeżeli chciałbym doszukiwać się zmian jakie na przestrzeni (jak by nie było) prawie ćwierćwiecza zaszły w wyglądzie tej stacji to powiedziałbym że zmieniło się dużo, ale w szczegółach. Podążając za tygodnikiem "Przekrój" sprzed lat (w wersji drukowanej a nie internetowej :) proponuję: wytęż wzrok i znajdź różnice pomiędzy tym co było a tym co mamy tutaj obecnie.
Nastawnia dysponująca "Gu" jest na swoim miejscu.
min 111 4.jpgSemafory wyjazdowe F, G, J i K w stronę stacji Guben. Nie zmieniły się i mam nadzieję że jeszcze trochę postoją. Za przejazdem widzimy plecy semafora wjazdowego L od strony granicy z Niemcami. Jest to jedyny semafor świetlny w obrębie tej stacji (oczywiście z wyjątkiem obu TO) - wjazdowy A od strony Krosna Odrzańskiego jest kształtowy :)
min 111 5.jpgNadal cztery. Identyczny widok - chyba nawet bardziej znany (bo nie na zachodnim krańcu Polski tylko bardziej po środku) był naszym udziałem na stacji w Śniadowie na Podlasiu jeszcze w roku 2016.
min 111 6.jpgKomin przy dawnych wojskowych magazynach wojskowych się nie zmienił.
min 111 7.jpgNatomiast potężne, wielopiętrowe magazyny uległy rozbiórce. Szkoda - był to bardzo charakterystyczny i oryginalny element tej stacji.
min 111 8.jpgUjęcie w kierunku wschodnim - wyjazd do Krosna Odrzańskiego i Czerwieńska.
min 111 9.jpgW oddali nastawnia wykonawcza "Gu1". Umiejscowiona klasycznie, ale tory 3 i 5 omijają ją szerokim łukiem od strony północnej. Najwyraźniej zostały dobudowane później niż sama nastawnia.
min 111 10.jpgNie ma już magazynów, proszę także nie szukać budynku dworca (obiektu podobnego do izby recepcyjnej jednostki wojskowej - prawdopodobnie właśnie takie było jego pierwotne przeznaczenie) z lewej strony nastawni "Gu" obok pętli autobusowej. Budynek był demontowany etapami i obecnie na jego miejscu jest pusty placyk.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Gubin ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Gubin ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Gubin ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Linia Zbąszynek - Czerwieńsk - Gubin - Guben ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
  5. Version 2 Sonderzug Lubsko - Gubinek - Guben - Gubin 23.05.1994 ❋ You Tube
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwieńsk - Krosno Odrzańskie - Gubin znajdują się także na stronie stacji Krosno Odrzańskie.
Pociągi pasażerskie z Zielonej Góry do Gubina - w tym dwa na drugą stronę granicy do Guben zakończyły kursowanie 7 października 2002 roku. 6 lat później, w rozkładzie jazdy na rok 2009 ponownie pojawiły się dwa pociągi relacji Zielona Góra - Guben. Miały one zacząć kursować w sezonie letnim od 1 czerwca 2009 roku. Nie zaczęły. Przez następne kilkanaście lat temat wydawał się zamknięty.

Komunikacja pasażerska na linii Czerwieńsk - Gubin - Guben ma zostać wznowiona latem roku 2022. Ale trzeba m. in. przywrócić do życia zasadniczą funkcjonalność dworców w Krośnie Odrzańskim i Gubinie ponieważ są pod tym względem (żeby nie powiedzieć dosadniej) całkowicie zdeklasowane. Czekamy na efekty. Mam nadzieję że ponownego falstartu nie będzie.

Zgodnie z szumnymi obietnicami datowanymi na początek roku 2022 pociągi pasażerskie na trasę Czerwieńsk - Guben powróciły 12 czerwca 2022 roku. Na razie są to pociągi weekendowe - 2 sztuki dziennie :) Dla potencjalnych pasażerów z Gubina i Krosna Odrzańskiego - "nareszcie mamy zielonogórską metropolię w zasięgu ręki !" to takie lizanie czekolady przez szybę. Dziecinada.
ROZKŁAD JAZDY

Gubin

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Zielonej Góry | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 111 |

Liczba gości na stronie Gubin od 30 września 2006: 9502
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 czerwca 2024 / 04:44
Średnia wejść dziennie: 1.47

Wpis do bazy MySQL: 10 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 8 kwietnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.02 sek