Serock
Sr

 Serock - stacja oddana do użytku w roku 1930  ❋  PKP - Polskie Koleje Państwowe

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 100 m n.p.m. 

Największa kolejowa inwestycja II Rzeczpospolitej - Magistrala Węglowa ze Śląska przez Tarnowskie Góry, Karsznice, Inowrocław, Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni. Duma i legenda polskiego kolejnictwa. Tak wygląda dziś - jest to seria zdjęć po latach...
min 920 1.jpgBudynek stacji - ujęcie od strony północnej.
min 920 2.jpgBudynek stacji z bliska. Projekt architektoniczny (skromny ale gustowny) jest typowy dla polskiego budownictwa kolejowego dwudziestolecia międzywojennego - charakterystyczny także dla Magistrali Węglowej. W lewym skrzydle znajduje się nastawnia dysponująca "Sr".
min 920 3.jpgWidok na południe - wyjazd w stronę Maksymilianowa i Bydgoszczy.
min 920 4.jpgSemafory wyjazdowe B i C w stronę Maksymilianowa. Prawie cała sygnalizacja w Serocku to semafory i TO mechaniczne. Wyjątkami są świetlny semafor wjazdowy i świetlna TO od strony Maksymilianowa.
min 920 5.jpgBudynek stacji - ujęcie od strony południowej.
min 920 6.jpgWidok na północ - wyjazd w stronę Wierzchucina i Lipowej Tucholskiej. Po prawej dzielnie opierająca się upływowi czasu (chociaż dachówki na szczycie nieco pozieleniały :) stacyjna wieża ciśnień.
min 920 7.jpgWidok na północ - po lewej nastawnia wykonawcza "Sr1". Czynna. Gdyby było inaczej, sygnalizację po północnej stronie stacji mielibyśmy już świetlną. Tak jest to "połowicznie" realizowane na wielu innych obiektach tego rejonu Polski gdzie nastawnie wykonawcze są zamykane. Zapewne z uwagi na oszczędności.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Serock ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Serock ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Serock ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących przedwojennego, północnego odcinka Magistrali Węglowej znajdują się na stronie stacji Kościerzyna.
 
ROZKŁAD JAZDY

Serock

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 920 |

Liczba gości na stronie Serock od 16 lipca 2021: 1167
Data i czas poprzedniego wejścia: 14 lipca 2024 / 16:26
Średnia wejść dziennie: 1.07

Wpis do bazy MySQL: 16 lipca 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 19 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.014 sek