Bílá

Bilaprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Protektorat Böhmen und Mähren - terytorium podporządkowane Rzeszy Niemieckiej od marca 1939 roku)

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 534 m n.p.m. 

min 632 1.jpgDawny budynek stacji.
min 632 2.jpgDawna równia stacyjna. Ciekawe czy obecni właściciele nieruchomości wiedzą że w miejscu rodzinnego grillowania kiedyś manewrowały parowozy ?
W głębi budynek stacji - tak jakby od strony peronów :) Za plecami mamy zupełny i definitywny koniec linii z Frýdlantu nad Ostravicí - dalej pociągi już nie jechały.
min 632 3.jpgUjęcie odwrotne - widok od strony dawnego wjazdu z Frýdlantu. Po prawej obecna czeska DK nr 35 i wjazd do Białej.
min 632 4.jpgPoczatek zjazdu w dół w kierunku Frýdlantu. Po śladzie dawnego toru kolejowego biegnie obecnie ścieżka rowerowa. Na wprost dawna parowozownia.
min 632 5.jpgJedna, nieduża maszyna ruchu lokalnego mogła w niej spokojnie przenocować. Na szczęście wielkie typy parowozów Československích Státních Dráh raczej się na tej górskiej linii nie pojawiały.
Ostatni pociąg do Ostravicy odjechał z Białej 11 stycznia 1965 r. Niedługo później rozpoczęła się likwidacja linii.
min 632 6.jpg Powód takiego biegu wydarzeń znajduje się 10 km na północ w dół rzeki Bílá Ostravice w kierunku Frýdlantu. To zapora na Ostravicy i zbiornik wodny Šance. Sztuczne jezioro będące teraz głównym zapasem wody dla Ostravy i okolic oraz zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miast leżących nad tą rzeką pochłonęło miejscowość Staré Hamry, fragment czeskiej DK 35 (numeracja obecna) z Frýdka Místka do Rožnova pod Radhoštěm i część końcowego odcinka linii kolejowej Frýdlant nad Ostravicí - Bílá. Nową drogę wyrąbano (dosłownie) przy pomocy ciężkiego sprzętu i materiałów wybuchowych w skałach nad lewym brzegiem zalewu. Linia kolejowa takiej szansy nie dostała i przeszła do historii.
Wieża stercząca ze środka zalewu to ujęcie wody, a jakakolwiek działalność turystyczno - rekreacyjna jest tutaj raczej niemile widziana :(
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Bílá ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Zatopené osudy Šance ❋ Česká Televize
Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 632 |

Liczba gości na stronie Bílá od 11 lutego 2018: 2155
Data i czas poprzedniego wejścia: 14 lipca 2024 / 19:19
Średnia wejść dziennie: 0.92

Wpis do bazy MySQL: 11 lutego 2018
Ostatnia modyfikacja strony: 23 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.01 sek