Třinec

Trzyniecprzedwojenna polska nazwa stacji
(sporne tereny Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego przejęte przez Polskę w 1938 roku)

 Trzyniec - stacja oddana do użytku w roku 1871  ❋  KOB - Privilegierte Kaschau - Oderberger Bahn / Košicko - Bohumínská Dráha / Kolej Koszycko - Bogumińska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 310 m n.p.m. 

Privilegierte Kaschau - Oderberger Bahn czyli Kolej Koszycko - Bogumińska. Po I wojnie światowej jej północny fragment był jedną z głównych przyczyn polsko - czeskiego konfliktu o zachodnią część Śląska Cieszyńskiego, który zatruł na całość dwudziestolecia międzywojennego dobrosąsiedzkie układy. Dziś jest bardzo ważną magistralą kolejową na pograniczu czesko - słowacko - polskim.
min 626 1.jpgNástupiště 2 - ujęcie na południe - wyjazd w kierunku Mostów koło Jabłonkowa i Čadcy.
min 626 2.jpgTen wielkoprzemysłowy krajobraz po prawej to Třinecké Železárny A.S. czyli sławna w tej części Europy huta żelaza i stali w Trzyńcu. Ogromny i sukcesywnie modernizowany obiekt z tradycją liczącą blisko 180 lat. Obecnie największy zakład pracy Śląska Cieszyńskiego jako całości zatrudniający ponad 5000 pracowników. W dwudziestoleciu międzywojennym wpisał się w katastrofalną historię stosunków międzynarodowych pomiędzy Polską i Czechosłowacją.
min 626 3.jpgWłasnie w tym miejscu Kolei Koszycko - Bogumińska oraz stacja wciśnięte są pomiędzy stoki Beskidu Śląskiego a hutę :)
min 626 4.jpgUjęcie na północ - wyjazd w kierunku Czeskiego Cieszyna. Przejście nadziemne prowadzące do peronów 2 i 3 pochodzi z końca lat 50-tych ubiegłego wieku. Wówczas dworzec w Trzyńcu po raz pierwszy został całkowicie przebudowany - wcześniejszy budynek przypominał ten w Jabłonkowie. Budowa obecnego - jeszcze nowocześniejszego i bardziej futurystycznego gmaszyska zakończyła się w maju 2016 r.
min 626 5.jpgNástupiště 3 i raz jeszcze wyjazd w kierunku Czeskiego Cieszyna.
min 626 6.jpgJest 19:30. Na tor przy peronie 2 wjeżdża "City Elefant" Českich Dráh o numerze 471 081 - 0 czyli "Klárka". Jedzie dziś w relacji Mosty u Jablunkova - Český Těšín - Bohumín.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Třinec ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Stacja Třinec ❋  Koleje Śląska Cieszyńskiego
Linki do informacji i zdjęć dotyczących północnego fragmentu Kolei Koszycko - Bogumińskiej czyli linii Bohumín - Český Těšín - Čadca znajdują się na stronach stacji Český Těšín oraz Mosty u Jablunkova.
ROZKŁAD JAZDY

Třinec

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 626 |

Liczba gości na stronie Třinec od 3 listopada 2018: 1896
Data i czas poprzedniego wejścia: 14 lipca 2024 / 16:35
Średnia wejść dziennie: 0.92

Wpis do bazy MySQL: 3 listopada 2018
Ostatnia modyfikacja strony: 9 września 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.01 sek