Kęty
Ky

 Kęty - stacja oddana do użytku w roku 1888  ❋  SGS - Schlesischen und Galizischen Städtebahnlinie / Kolej Miast Śląskich i Galicyjskich

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2023   Obiekt położony na wysokości 277 m n.p.m. 

min 1009 1.jpgCzy kiedyś był to peron 1 ? Nawet dawne zdjęcia nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie tor 3 przy nim położony jest wyłącznie torem ładunkowo - towarowym i pociąg pasażerski - nawet krótki - raczej tu nie wjedzie bo pasażerowie porozbijają się o kwietniki. To wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca widzianego od strony wschodniej.
min 1009 2.jpgNieco dalej, już za przejściem na peron mamy służbową nieruchomość mieszkalną oraz dawną wieżę ciśnień. W przeciwieństwie do sąsiedniej stacji w Andrychowie mamy tu jeszcze staromodny, niski peron wyłożony płytami chodnikowymi.
min 1009 3.jpgUjecie w kierunku zachodnim spomiędzy torów 2 i 4 - wyjazd do Bielska Białej oraz semafory wyjazdowe E, F i G.
min 1009 4.jpgDalej do Bielska Białej Głównej pociągiem nie pojedziemy - tarcza D1 stojąca na przedłużeniu toru głównego zasadniczego 1 nie pozostawia złudzeń. Latem roku 2023 ospały jak leniwiec ale jednak konsekwentnie postępujący remont odcinka Kęty - Bielsko Biała Wschód przewidywał na tym fragmencie linii zastępczą komunikację autobusową. Co prawda natłoku przesiadajacych się pasażerów nie zauważyłem, ale sądzę że po wznowieniu komunikacji kolejowej na całej linii frekwencja będzie już zupełnie inna. Potencjał tej podbeskidzkiej linii - nie tylko dojazdowy w sensie codziennym dla lokalsów ale także turystyczny jest bardzo duży.
min 1009 5.jpgBudynek dworca widziany od strony zachodniej. Obiekt charakterystyczny dla "nie - węzłowych" stacji wschodniego fragmentu dawnej Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich. Identyczne znajdują się w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Budynek nie służy obecnie miejscowym podróżnym - jego część pasażerska jest zamknięta i zakratowana. Mamy tu tylko pomieszczenie służbowe - nastawnię dysponującą "Ky".
min 1009 6.jpgPonownie budynek dworca oraz stojący na torze 1 małopolski "kibelek" Polregio EN 57 - 673. Z uwagi na sytuację ruchową przedstawioną powyżej skład ten kursuje tylko w skróconej relacji Kraków Główny - Kęty - Kraków Główny.
min 1009 7.jpgUjęcie w kierunku wschodnim.
min 1009 8.jpgWschodni koniec peronu.
min 1009 9.jpgWyjazd do Wadowic - w oddali semafory B, C oraz D.
min 1009 10.jpgOgólne spojrzenie na stację od strony wschodniej.
min 1009 11.jpgPo prawej plac ładunkowy (chwilowo korzystają z niego busy ZKA) i dawne pomieszczenia magazynowe pokryte grafiką ludowo - abstrakcyjną. Jak życie komuś dosra to "sztuka" tego rodzaju może być wyrazem atawistycznego buntu. Przynajmniej w mniemaniu wandala robiącego te rysunki.
min 1009 12.jpgBudynek dworca od strony miasta czyli od strony ulicy Henryka Sienkiewicza. Uwaga - ulica jest bardzo ruchliwa !
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kęty ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kęty ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Kęty ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - Bielsko Biała Główna znajdują się na stronie stacji Wadowice.
ROZKŁAD JAZDY

Kęty

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Górny Śląsk | Województwo Małopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 1009 |

Liczba gości na stronie Kęty od 12 sierpnia 2023: 450
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 czerwca 2024 / 05:04
Średnia wejść dziennie: 1.43

Wpis do bazy MySQL: 12 sierpnia 2023
Ostatnia modyfikacja strony: 12 sierpnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.023 sek