Świeradów Zdrój
Św

Bad Flinsbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Włyńskpierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Obiekt oddany do użytku w roku 1909  ❋  IGB - Isergebirgsbahn / Kolej Izerska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2023   Obiekt położony na wysokości 460 m n.p.m. 

min 127 1.jpgWizyta 1 - rok 1999

Ruch na tej linii zakończył się w 1996 r, chociaż wówczas pojawiały się jeszcze pogłoski o jej ewentualnym remoncie i sensowniejszej (szybszej) komunikacji pomiędzy Świeradowem a stacją węzłową w Gryfowie Śląskim. Później, pomiędzy Świeradowem a Krobicą zostały porozkradane fragmenty torowiska i praktycznie jest to likwidacja tego jednego z dwóch polskich szlaków kolejowych w Góry Izerskie.
Widok od północy - od strony wjazdu z Gryfowa Śląskiego.
min 127 2.jpgWizyta 2 - rok 2007

Ujęcie podobne, ale minęło 8 lat od wykonania poprzedniego zdjęcia. Stacja jest w fatalnym stanie - wiata nad peronem 1 w każdej chwili grozi całkowitym zawaleniem a torów i pozostałych peronów wśród zarośli i gałęzi już nie widać.
min 127 3.jpgBudynek stacyjny - widok od strony przeciwnej - od wjazdu ze Świeradowa Nadleśnictwa.
min 127 4.jpgTak wygląda wejście do dawnej poczekalni od strony peronów. Większość parteru budynku stacyjnego jest obecnie zamknięta, pięterko to mieszkania prywatne.
min 127 5.jpgTen sam bydynek stacji od strony podjazdu - tak wygląda o wiele lepiej. Świeradów Zdrój już pogodził się z likwidacją swojej linii kolejowej - na planach uzdrowiska miejsce to opisane jest jako "dawny dworzec kolejowy".
min 127 6.jpgWizyta 3 - rok 2023

Ten widoczek to zupełnie coś innego niż 16 lat temu. Inny świat, ale odwrotnie do tego w rozumieniu prozy Gustawa Herling-Grudzińskiego. Zrujnowany obiekt w roku 2012 stał się własnością miasta i 6 lat później przeszedł gruntowną rewitalizację. Obecnie jest zaadaptowany na cele muzealno - kulturowe. Ale to nie wszystko.
min 127 7.jpgStacja w Świeradowie Zdroju powoli przygotowuje się na powrót pociągów. Takich prawdziwych, jeżdżących po szynach. Odbudowywany tor powoli ale sukcesywnie zbliża się tutaj i osiągnął (czerwiec 2023) most nad Kwisą w Krobicy.
Ujęcie od północy od strony dawnego i zarazem przyszłego wjazdu z Gryfowa Śląskiego. W oddali oczywiście Góry Izerskie.
min 127 8.jpg1 marca 2019 roku, po ponad 20 latach budynek dworca ożył. Swoją działalność rozpoczęło tutaj Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" zwane Sercem Miasta. Znajduje się tu m. in. makieta kolejowa przedstawiająca fragmenty linii kolejowej Gryfów Śląski - Świeradów Zdrój - Świeradów Nadleśnictwo z lat 1945 - 1970. Łączna długość torów w skali H0 (1:87) wynosi około 105 metrów :)
min 127 9.jpgJest już nawet kawałek toru, jest też peron, ale to raczej na potrzeby muzealno - wystawiennicze. Chociaż w tym ujęciu wygląda to tak jakby już za chwilę miał się tu pojawić szynobus w Gryfowa Śląskiego lub Jeleniej Góry.
min 127 10.jpgUjęcie na południe - dawny wyjazd do końcowego punktu linii czyli ładowni Świeradów Nadleśnictwo. W tę stronę jednak tor odbudowany już nie będzie.
min 127 11.jpgZa to zaparkował tutaj parowóz Tp 4 - 217 pracujący do roku 1983 w Przedsiębiorstwie Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego w Pyskowicach. Jest jednym z trzech jeszcze istniejących w Polsce parowozów tego typu. Przyjechał (oczywiście z małą pomocą przyjaciół) do w Świeradowa we wrześniu 2019 roku. Lokomotywie przydałoby się ogólne pucowanie do połysku bo trochę zmatowiała stojąc tak pod drzewami.
min 127 12.jpgBudynek dworca widziany od strony południowej.
min 127 13.jpgPrzyszły peron pojawi się już niedługo pośrodku równi stacyjnej, natomiast pojedyńczy tor będzie położony w bliskim sąsiedztwie widocznych po prawej kramików z wyrobami regionalnymi i pamiątkami. Na stacji będą możliwe także proste manewry typu oblot składu wagonowego przez lokomotywę - mijanka o długości użytkowej 150 m będzie usytuowana na północnym skraju stacji czyli na wjeździe od strony Mirska. Urządzenia SRK nie są przewidziane. I to wszystko nastąpi już w grudniu !
min 127 14.jpgSemaforek krajoznawczo - uzdrowiskowy.

Z dworca kolejowego udajemy się do wód. Na początek willa "Szarlotta" (obecnie sanatorium "Szarotka") przy ulicy Parkowej. Zabytkowy budynek pochodzi z roku 1900.
min 127 15.jpgA to oczywiście centrum Świeradowa i Dom Zdrojowy. Po lewej fragment najdłuższej na Dolnym Śląsku (liczącej 80 m długości) Hali Spacerowej a na wprost wieża widokowa. Zegar jest bardzo punktualny - mamy rzeczywiście godzinę 11:17. Zabytkowy budynek pochodzi z roku 1899.
W Domu Zdrojowym oprócz części hotelowej znajduje się także kawiarnia i pijalnia wód mineralnych a w piwnicach urządzono Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego z ekspozycjami ukazującymi historię uzdrowiska oraz początki wykorzystania tutejszych źródeł.

źródło Internet - serwis nie posiada praw autorskich do tej grafiki.

Linki zewnętrzne
  1. Stacja Świeradów Zdrój ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Świeradów Zdrój ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Świeradów Zdrój ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Świeradów Zdrój ❋  Kolej na Dolnym Śląsku
  5. Stacja Świeradów Zdrój ❋  Eisenbahnen in Schlesien
Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Gryfów Śląski - Mirsk - Świeradów Zdrój - Świeradów Nadleśnictwo znajduje się na stronie stacji Mirsk.
1* Ostatni pociąg pasażerski w kierunku Gryfowa Śląskiego odjechał stąd 12 lutego 1996 roku. Ruch towarowy na tej linii przestał funkcjonować już wcześniej.

2* Pociągi pasażerskie powróciły do Świeradowa Zdroju prawie 28 lat później - nastąpiło to 10 grudnia 2023 roku. Dochodząca tu linia z Gryfowa Śląskiego została praktycznie wybudowana od nowa. To nowa era w historii Kolei Izerskiej. Polega na tym że dziś KD dowiozą nas tutaj nie tylko z Gryfowa Śląskiego ale także z Jeleniej Gòry, Węglińca i Görlitz. W sumie 8 razy dziennie. Fantazja która stała się faktem.
ROZKŁAD JAZDY

Świeradów Zdrój

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry i Liberca | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 127 |

Liczba gości na stronie Świeradów Zdrój od 30 września 2006: 9806
Data i czas poprzedniego wejścia: 6 grudnia 2024 / 07:59
Średnia wejść dziennie: 1.48

Wpis do bazy MySQL: 20 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 12 grudnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.039 sek