Sierpów

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2004   Obiekt położony na wysokości 114 m n.p.m. 

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 186 1.jpgDawno temu była to wąskotorowa stacja węzłowa. Właśnie tutaj od linii Krośniewice - Krzewie - Ozorków Wąskotorowy odgałęział się 4-ro kilometrowy szlak do cukrowni Leśmierz. Wjazd na stację od strony cukrowni zabezpieczony był nie semaforem, a mechaniczną tarczą zaporową stojącą już po drugiej stronie DK nr 1. W czasie kampanii cukrowniczych zjeżdżały tędy buraki cukrowe ze sporej części powiatów łęczyckiego i kutnowskiego, a ruch kolejek w tym rejonie był bardzo duży.
Widok na południe w stronę wyjazdów do Ozorkowa Wąskotorowego (istnieje) i Leśmierza (zlikwidowany).
min 186 2.jpgPozostały tylko wspomnienia. Ruch pasażerski nie funkcjonuje od lat, towarowy również. Cukrownia w Leśmierzu bazuje obecnie całkowicie na transporcie samochodowym, a po południowej odnodze Krośniewickiej Kolei Dojazdowej (szlak Krzewie - Ozorków) powoli znikają ślady.
Widok na północ w stronę wyjazdu do Łęczycy Wąskotorowej.
Teksty napisane w roku 2004 są od dawna nieaktualne. Cukrownię w Leśmierzu próbowano modernizować i chronić do końca jej działalności, czyli do roku 2008. Nieskutecznie. Właśnie wtedy - po 170-ciu latach pracy Cukrownię Leśmierz zlikwidowano.

"Zmuszono też Polskę (ogromną rolę odegrali w tym Niemcy) do likwidacji dużej części naszych cukrowni i plantacji buraków poprzez narzucenie restrykcyjnych limitów. W związku z tym wielu rolników straciło źródło dochodów z upraw buraków cukrowych. Rządy niektórych krajów Unii, przed wszystkim Niemiec, wyłożyły wielkie pieniądze na wykup polskich cukrowni, z zamiarem ich likwidacji. W ten sposób ochroniły i wzmacniały swój przemysł cukrowniczy. Jeszcze w roku 1997 w Polsce działało 76 cukrowni. W roku 2012 zostało ich 18. Resztę sprzedano inwestorom zagranicznym i zlikwidowano."

autor - prof. Wojciech Polak - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
źródło - portal wPolityce.pl

Rok 2005 i wielkie zmiany - nie tylko w Ozorkowie, ale także dalej na północ od tej stacyjki. Wiosną tego roku grupka kilku "wąskotorowych" zapaleńców postanowiła odgruzować szlak z Ozorkowa Wąskotorowego do Topoli Królewskiej i tym samym spowodować rzecz pozornie niemożliwą - próbę uruchomienia pociągów turystycznych na całej trasie z Krośniewic do Ozorkowa !
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sierpów Wąskotorowy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Sierpów Wąskotorowy ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących Krośniewickiej Kolei Dojazdowej znajdują się na stronach stacji Krośniewice i Ozorków Wąskotorowy.
Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 186 |

Liczba gości na stronie Sierpów od 30 września 2006: 6314
Data i czas poprzedniego wejścia: 13 grudnia 2024 / 01:11
Średnia wejść dziennie: 0.95

Wpis do bazy MySQL: 13 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 29 września 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.005 sek