Somonino
So

Somòninokaszubska nazwa miejscowości (dotyczy tylko obiektów znajdujących się w dwudziestoleciu międzywojennym na terytorium Polski)

 Somonino - stacja oddana do użytku w roku 1901  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 162 m n.p.m. 

Największa kolejowa inwestycja II Rzeczpospolitej - Magistrala Węglowa ze Śląska przez Tarnowskie Góry, Karsznice, Inowrocław, Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni. Duma i legenda polskiego kolejnictwa. Tak wygląda dziś - jest to seria zdjęć po latach...
min 125 1.jpgUjęcie w kierunku północnym z jedynego, zachowanego peronu (kiedyś był to peron 2) - wyjazdy do Kartuz (za stacją lekko w lewo) oraz do Gdyni (za stacją lekko w prawo). Wejście na peron osłaniane jest rogatkami.
min 125 2.jpgSemafory wyjazdowe H, J i L do Kartuz i Gdyni. Sygnalizację w Somoninie mamy mieszaną (tak jak na kilku innych stacjach pomorskiego odcinka dawnej "węglówki"), tutaj semafory wyjazdowe zarówno w jedną jak i drugą (ale częściowo) stronę mamy kształtowe. Semafory wjazdowe ze wszystkich trzech kierunków są już świetlne.
min 125 3.jpgPięknie wyremontowany budynek dworca - ujęcie od strony północnej. Gmina Somonino zakończyła realizację projektu "Budowa węzła integracyjnego Somonino wraz z trasami dojazdowymi" w październiku 2020 r. Cel główny projektu to wzrost liczby pasażerów transportu zbiorowego. Kaszubi stawiają na kolej !
Dyskretna przybudówka po stronie lewej budynku to nastawnia dysponująca "So".
min 125 4.jpgUjęcie na południe - wyjazd w stronę Kościerzyny.
min 125 5.jpgSemafory wyjazdowe E i F, ale tylko dla części pasażerskiej. Ponieważ stacja jest bardzo rozległa, mamy tu pomysł trochę podobny do tego w Lipowej Tucholskiej. Projektując i budując stację w drugiej połowie lat 20-tych ubiegłego stulecia jako jeden z obiektów zasadniczej pod względem gospodarczym dla Odrodzonej Polski linii kolejowej zaplanowano ją z odpowiednim inżynierskim zapasem możliwym do wykorzystania także obecnie. Dlatego 2 tory główne dodatkowe 10 i 12 położone po prawej stronie kończą się dopiero za widocznym w oddali łukiem i mamy tam kolejne semafory wyjazdowe B i C. Tam też przy nieczynnej nastawni dysponującej "So1" ten nieco oryginalny układ torowy się kończy.
min 125 6.jpgDaleka panorama południowego fragmentu stacji i bardzo pofalowany (jesteśmy w dolinie Raduni) krajobraz tej części Kaszub.
min 125 7.jpgPonownie budynek dworca - teraz widziany od strony południowej. Plac przy dworcu zdobi fontanna z ławkami parkowymi. Natomiast nie wiem co robi ta przenośna serwerownia (albo coś równie skomplikowanego) na końcówce toru 3. Żeby tylko coś w nią nie wjechało...
min 125 8.jpgW wyremontowanym budynku mamy przepiękną poczekalnię z elementami kaszubskimi wraz WC.
min 125 9.jpgNa koniec budynek dworca od strony podjazdu. Bardzo przyjemnie zaczyna się podróż w takim miejscu, równie przyjemnie w takim miejscu z pociągu się wysiada.
min swk so 1.jpg Budynek dworcowy na stacji Somonino - zdjęcie mocno archiwalne.

autor: B. Sobczyk (VII-2001),
źródło: Świat Kolei 2/2002.

Linki zewnętrzne
  1. Stacja Somonino ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Somonino ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Somonino ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących przedwojennego, północnego odcinka Magistrali Węglowej znajdują się na stronie stacji Kościerzyna.
Wraz z odbudową posterunku odgałęźnego Glincz (co nastąpiło 1 października 2015 r) i ponowną możliwością przekierowywania tam pociągów jadących starą "węglówką" z Gdyni Głównej na linię 229 do Kartuz bez potrzeby zawijania do Somonina i zmiany tam kierunku jazdy ku ogólnemu zdziwieniu znaczenie odcinka Somonino - Kartuzy radykalnie spadło i tak jakby przestał być on potrzebny.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SOMONINO
2003 ---> KARTUZY
2015 ---> KARTUZY (likwidacja sezonowego ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SOMONINO
2010 ---> KARTUZY (ruch sezonowy)
ROZKŁAD JAZDY

Somonino

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 125 |

Liczba gości na stronie Somonino od 30 września 2006: 8352
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 czerwca 2024 / 13:37
Średnia wejść dziennie: 1.3

Wpis do bazy MySQL: 10 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.015 sek