Powidz

 Powidz - stacja oddana do użytku w roku 1897  ❋  KKW - Kleinbahn des Kreises Witkowo / Witkowska Kolej Powiatowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 110 m n.p.m. 

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 785 1.jpgRównia stacyjna - ujęcie od strony wjazdu z Witkowa czyli od zachodu. Po lewej dwie ławki stojące mniej więcej na krawędzi dawnego toru dodatkowego. Widać też resztki dawnego peronu. Na wprost prywatny domek mieszkalny który kiedyś był budynkiem dworca. Były tu 4 tory, przy czym obecnie tylko z dwóch i tylko teoretycznie można stąd wyjechać dalej w stronę jeziora Powidzkiego. Pod koniec turystycznego funkcjonowania Gnieźnieńskiej KW na plaży w Przybrodzinie był końcowy punkt trasy. Po prawej dawny punkt ładunkowy.
min 785 2.jpgŁuk w lewo i przejazd przez ulicę Kolejową to wyjazd w stronę jeziora Powidzkiego i Anastazewa.
min 785 3.jpgUjęcie odwrotne - wjazd od strony Anastazewa.
min 785 4.jpgUjęcie w kierunku zachodnim - wyjazd wzdłuż ulicy Kolejowej do Witkowa i Gniezna Wąskotorowego.
Mała uwaga do powyższych zdjęć: datownik jest oczywiście błędny - sam mi się przestawił w trakcie wymiany bateryjki. Radio Erewań - fotki pochodzą nie ze stycznia i nie z roku 2003 a z końca kwietnia 16 lat później. Jak ktoś nie ogarnia zaawansowanej techniki to takie mamy efekty :)
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Powidz ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Powidz ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej znajdują się na stronie stacji Gniezno Wąskotorowe.
Rozkładowe pociągi pasażerskie z Gniezna Wąskotorowego (dwa dziennie) w/g SRJP z sezonu 1988/1989 przyjeżdżały tutaj do 27 maja 1989 roku. Jednak faktyczne zawieszenie ruchu na linii nastąpiło pod koniec roku 1988. Lata kolejne to już tylko pociągi wycieczkowe ze swoistą atrakcją - odcinek wzdłuż brzegu jeziora Powidzkiego to bonus do przejazdu kolejką jedyny w swoim rodzaju. Niestety - całość linii Gnieźnieńskiej KW ze względu na zły stan techniczny została zamknięta 1 września 2015 roku. Na szczęście nie definitywnie. Obecnie gnieźnieńska wąskotorówka kursuje na zrewitalizowanym, niespełna czterokilometrowym odcinku z Gniezna do Jelonka. Dalej już nie. Tym samym stacyjka w Powidzu (chociaż jeszcze z torami) chyba już żadnego pociągu nie przyjmie.
Strona główna | Okolice Poznania | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 785 |

Liczba gości na stronie Powidz od 8 grudnia 2023: 274
Data i czas poprzedniego wejścia: 16 lipca 2024 / 09:39
Średnia wejść dziennie: 1.23

Wpis do bazy MySQL: 8 grudnia 2023
Ostatnia modyfikacja strony: 2 stycznia 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.012 sek