Schwedt (Oder)

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2010   Obiekt położony na wysokości 6 m n.p.m. 

min 455 1.jpgSchwedt (Oder) podobnie jak Eisenhüttenstadt (też nad Odrą) to jedna ze sztandarowych budowli enerdowskiego socjalizmu. Szerokie, proste, wielopasmowe ulice, potężne budynki, dużo betonu i mało drzew. Miasto niewątpliwie nowoczesne, ale przytłaczające - momentami przypomina nasze Jastrzębie Zdrój. Schwedt (czyli Świecko) zawdzięcza swój powojenny rozwój budowie rafinerii ropy naftowej kończącej rurociąg "Przyjaźń". Później pojawił się tu także potężny zakład celulozowo - papierniczy (a obecnie są już cztery). Okolica stoi więc przemysłem chemicznym i nie jest to zapewne sąsiedztwo komfortowe.
Widok na zachód - wyjazd w kierunku Angermünde.
min 455 2.jpgKolej o znaczeniu lokalnym (Angermünde - Schwedter Eisenbahn) dotarła tutaj w 1873 r. Przez większość swojej historii linią kolejową ze Schwedt pociągi dojeżdżały tylko do Angermünde. Dopiero od roku 1990 można stąd było dojechać bezpośrednio do Berlina Lichtenberg - najpierw spalinowymi zespołami trakcyjnymi, a po roku 2004 (elektryfikacja linii) już składami elektrycznymi. Obecnie na potrzeby pociągów pasażerskich przystosowany jest tu jeden tor - ten skrajny przy peronie, pozostałe przeznaczone są dla ruchu towarowego.
Widok na wschód - chociaż Schwedt to stacja końcowa, tory prowadzą dalej do zakładów papierniczych LEIPA Georg Leinfelder GmbH.
min 455 3.jpgBartuś jako pojedyńczy pasażer na stacji w Schwedt :)
Jest tutaj mała poczekalnia i automat biletowy, ale pod względem historyczno - architektonicznym nie ma tu nic do opisania. Może się czepiam, ale to przez zazdrość...
Linki zewnętrzne
ROZKŁAD JAZDY

Schwedt (Oder)

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Zachodnie | Land Brandenburg | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 455 |

Liczba gości na stronie Schwedt (Oder) od 10 stycznia 2011: 4677
Data i czas poprzedniego wejścia: 15 czerwca 2024 / 14:23
Średnia wejść dziennie: 0.96

Wpis do bazy MySQL: 10 stycznia 2011
Ostatnia modyfikacja strony: 1 lipca 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.005 sek