Syców
Sy

Gross Wartenbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Obiekt oddany do użytku w roku 1871  ❋  BWE - Breslau - Warschauer Eisenbahn / Kolej Wrocławsko - Warszawska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 178 m n.p.m. 

Wizyta 1 - wakacje 2003.

Linia z Oleśnicy przez Syców do Kępna i dalej do Wieruszowa to fragment nigdy nie zrealizowanego pomysłu najkrótszego połączenia z Wrocławia przez Łódź do Warszawy. Zawirowania historii i związane z nimi zmiany granic nie pozwoliły na jego dokończenie, dlatego odcinek ten pozostał tylko szlakiem lokalnego znaczenia. Ruch pasażerski zakończył się tutaj w roku 2002.
Widok na zachód w kierunku Oleśnicy.
W dwudziestoleciu międzywojennym znaczenie tutejszych linii kolejowych było nieco inne. Syców leżał wtedy niedaleko polsko - niemieckiej granicy zaznaczonej kolorem czerwonym, która przecinała główną linię Oleśnica - Kępno. Zasadniczym szlakiem wychodzącym stąd w kierunku wschodnim stał się niedługo przed wybuchem II wojny szlak do Bukowej Śląskiej. Ruch na nim był prowadzony do roku 1991, niedługo później został on rozebrany.
Widok na wschód w stronę wyjazdów do Kępna i nieistniejącego już do Bukowej Śląskiej.
Wizyta 2 - wakacje 2021.

Budynek stacji - ujęcie od strony wschodniej. Płyty OSB w oknach dawnej nastawni dysponującej "Sy" (parterowa przybudówka na pierwszym planie) to efekt tego że szyb nie było tam już od dawna. Staczanie się tej stacji na dno przyprawia o mdłości.
Widok na wschód w stronę wyjazdów do Kępna i nieistniejącego już do Bukowej Śląskiej. Całkiem nowy wskaźnik W6a w wersji podwójnej nakazujący wielokrotne podanie sygnału "Baczność" przypomina o tym że linia z Kępna do Oleśnicy jest dostępna dla ruchu towarowego po jej częściowym liftingu. Obejmował on wymianę podkładów, odcinkowe wzmocnienia toru oraz niezbędne prace na przejazdach kolejowo - drogowych (czyli ich odgruzowanie). Lifting zakończył się w kwietniu 2017 roku.
Linia nie ma obecnie dla PLK znaczenia państwowego i jest przeznaczona do wykorzystywana w towarowym ruchu lokalnym oraz (co zaskakuje w związku z powyższą opinią PLK) w sytuacjach szczególnych jako objazd awaryjny pomiędzy Górnym Śląskiem i Oleśnicą.
Ujęcie w kierunku zachodnim - wyjazd do Oleśnicy. Miejsca tam tyle ile wyszorowały sobie nieliczne, pojawiające się tutaj składy towarowe.
min 130 6.jpg Zabudowania stacyjne - ujęcie od strony zachodniej.
min 130 7.jpg map_1_sy.jpg
min 130 8.jpg Peron 1 stacji w Sycowie. Pracami zakończonymi w roku 2017 nie objęto infrastruktury pasażerskiej, ponieważ uruchomienie przewozów pasażerskich na linii nie jest obecnie planowane. Takie jest stanowisko PKP PLK i stoi ono w całkowitej sprzeczości z oczekiwaniem samorządów lokalnych przekonujących od lat (bez skutku) za zasadnością powrotu połączeń pasażerskich nie tylko z Kępna i Sycowa, ale także z Wielunia i Wieruszowa do Oleśnicy (a co za tym idzie - do Wrocławia).
min 130 9.jpg Na peron 1 owszem - jeszcze wejść się da. Na peron 2 już nie. Urok linii kolejowej położonej na pograniczu województw opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Wszędzie - czyli nigdzie. Semafory wyjazdowe C, D i E (ich stan techniczny jest niezmienny od 20-tu lat) to nieme oskarżenie betonowej, urzędniczej indolencji Polskich Linii Kolejowych.
min 130 10.jpg Stacja w Sycowie - widok od strony podjazdu. Do centrum miasta mamy stąd niecałe 3 km. Niby dużo, ale i tak wybór sposobu codziennego dojazdu do stolicy województwa: pociąg czy DK nr 8 (nawet w wersji ekspresowej) jest dla mnie oczywisty.
Syców
mapa topograficzna
rok 1934
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Syców ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Syców ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Syców ❋  Baza Danych Kolejowych
  4. Syców ❋  Atlas Kolejowy Polski
  5. Syców i okolice ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SYCÓW
1989 ---> BUKOWA ŚLĄSKA
2002 ---> OLEŚNICA
2002 ---> KĘPNO
Ostatni pociąg pasażerski na linii Oleśnica - Syców - Kępno przejechał tędy 1 października 2002 roku. Ruch towarowy na tej linii przestał funkcjonować rok później.
Strona główna | Okolice Wrocławia i Wałbrzycha | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 130 |

Liczba gości na stronie Syców od 30 września 2006: 8643
Data i czas poprzedniego wejścia: 13 grudnia 2024 / 12:30
Średnia wejść dziennie: 1.3

Wpis do bazy MySQL: 16 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 26 lutego 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek