Weißwasser

Bĕła Wodahistoryczna górnołużycka nazwa miejscowości

 Weißwasser - stacja oddana do użytku w roku 1867  ❋  BGE - Berlin - Görlitzer Eisenbahn - Gesellschaft / Kolej Berlińsko - Zgorzelecka

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2022   Obiekt położony na wysokości 140 m n.p.m. 

min 1061 1.jpgWschodnia część peronu 1 (chociaż typowych oznaczeń peronów tutaj nie ma) - wyjazd w stronę Horki i Görlitz (na wprost) oraz do Bad Muskau (w lewo). Ruch towarowy na tej drugiej linii oficjalnie trwał do lat 90-tych. W roku 2001 linia została zamknięta a 5 lat później rozebrana.
min 1061 2.jpgPodobne ujęcie z peronu 2 - po lewej wielkomiejska zabudowa centrum miasta i autobusowa część tutejszego węzła komunikacyjnego.
min 1061 3.jpgmap_1_bw.jpg
min 1061 4.jpg
Dwa powyższe zdjęcia to budynek dworca widziany z peronów 1 oraz 2 od strony wschodniej

Mapa przedstawia likwidację węzła kolejowego w Weißwasser już po zjednoczeniu Niemiec.
●●● linia istniejąca czyli magistrala Görlitz - Horka - Cottbus.
●●● linie do Forst oraz do Bad Muskau (dalej Tuplice) zlikwidowane odpowiednio w roku 1998 i 2006.
●●● Mużakowska Kolej Leśna - kolej o rozstawie 600 mm będąca pozostałością systemu kolejek przemysłowych i kopalnianych funkcjonujących w okoliczch Weißwasser do końca XX wieku.
min 1061 5.jpgWidok w kierunku zachodnim - wyjazd w stronę Cottbus (na wprost) oraz do Forst (w prawo). Ta druga linia już nie istnieje - uległa fizycznej likwidacji w roku 1998. Po zjednoczeniu Niemiec podobno przestała być potrzebna. Poza tym nieco kolidowała z dawną odkrywką węgla brunatnego Friedrichshain.
min 1061 6.jpgBudynek dworca - ujęcie z peronu 2 od strony zachodniej.
min 1061 7.jpgNieotynkowane ściany budynku dworca (sporo budynków kolejowych w tych okolicach było budowanych w stylu "przemysłowym" i wykańczanych w surowej cegle) został kiedyś przez kogoś na wysokości parteru usrany taką różową "tapetą". Ten ktoś miał zmysł estetyczny purchawki. Płotek postawiony przy budynku zwiastuje przynajmniej minimalną rewitalizację obiektu od zewnątrz. Więc może ktoś odkuje to gówno od ściany ?
min 1061 8.jpgBudynek dworca DB widziany od strony podjazdu i parkingu czyli od Forster Straße.
min 1061 9.jpgPo sąsiedzku usadowił się dworzec autobusowy. Okolice dworcowego węzła przesiadkowego (jak i całe centrum Białej Wody) jest czyste, zadbane, sterylne i bardzo ładne. Także bliska okolica - szczególnie ta na zachód i południe od miasta nie zmienia (przynajmniej w teorii) tego sielskiego odzwierciedlenia rzeczywistości. Krótkie rozwinięcie tematu poniżej.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji WEIßWASSER
1977 ---> BAD MUSKAU (linia uległa fizycznej likwidacji w roku 2006)
1996 ---> FORST (linia uległa fizycznej likwidacji w roku 1998)
  Miasto prawie "przez ścianę" sąsiaduje z odkrywkami węgla brunatnego Nochten, Welzow Süd i Reichwalde. Kolejna odkrywka - Jänschwalde znajduje się nieco dalej, na północ od Forst tuż obok granicy z Polską. Wszystkie te kopalnie są większe (Welzow Süd i Jänschwalde prawie dwukrotnie) od naszej KWB w Turoszowie. Jednak kopalnie te w przeciwieństwie do polskiej odkrywki są jakimś cudem (przepraszam - to nie cud i nawet nie technologia tylko geopolityka) w pełni czyste, ekologiczne, całkowicie zielone i neutralne dla środowiska, nie obniżają - a wręcz przeciwnie - podwyższają poziom wód gruntowych oraz nie rysują ścian domów i kamienic w przyległych miasteczkach. Natomiast trzy pobliskie elektrownie bazujące na wydobywanym tutaj węglu brunatnym - Schwarze Pumpe, Boxberg i Jänschwalde emitują do atmosfery zapach bratków i konwalii. To wszystko jest niemieckim wzorcem takich rozwiązań nie tylko dla Unii Europejskiej, ale dla całego świata. Co ja plotę - dla całego Układu Słonecznego.
Sędzina TSUE z wieloletnim doświadczeniem i niebagatelnymi osiągnięciami w materii prawa europejskiego - pani Rosario Silva de Lapuerta nakazując zamknięcie w trybie natychmiastowym kopalni w Turoszowie (a co za tym idzie zastopowanie pobliskiej elektrowni) zapewne właśnie ten niemiecki szczyt techniki wydobywczej i energetyki węglowej chciała nam postawić jako wzór, ale po prostu zatkało ją z wrażenia. I wcale się nie dziwię. Każdego by to zatkało i wprawiło w stan intelektualnego osłupienia.
A może się wydać czymś nieprawdopodobnym że do niedawna nasi zachodni sąsiedzi mieli mieć jeszcze czystszy (pomijam wiatraki, fotowoltaikę oraz całkowicie nieekologiczny atom) sposób produkcji energii elektrycznej - spalanie najlepszego na świecie ruskiego gazu pochodzącego z gazociągów Nordstream 1 i 2. Ale niestety, nie wytrzymały one crash testów z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Dlatego w tej chwili ekologiczne wydobycie niemieckiego węgla brunatnego oraz stuprocentowo bezemisyjne jego spalanie w niemieckich elektrowniach będących zupełnym przeciwieństwem brudnych, prostackich technologicznie i po prostu okropnych elektrowni węglowych w Polsce musi wystarczyć i jednocześnie dawać przykład całej Europie. Można ? Można !
ROZKŁAD JAZDY

Weißwasser

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Zielonej Góry | Land Sachsen | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 1061 |

Liczba gości na stronie Weißwasser od 27 listopada 2022: 686
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 lipca 2024 / 01:16
Średnia wejść dziennie: 1.15

Wpis do bazy MySQL: 27 listopada 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 23 stycznia 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.008 sek