Międzylesie
Ml

Mittelwaldeprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Międzylesie - stacja oddana do użytku w roku 1875  ❋  OSE - Oberschlesische Eisenbahn / Kolej Górnośląska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 467 m n.p.m. 

min 129 1.jpgOdsłona 1 - sierpień 2002.

Jak na stację graniczną położoną wysoko w górach ruch tu całkiem spory, a na przestrzeni lat w różnych rozkładach jazdy można było stąd dojechać nie tylko do Pragi, Wrocławia Głównego, Warszawy Wschodniej i Łodzi Kaliskiej, ale także do Gdyni Głównej, Szczecina Głównego i Świnoujścia, a nawet do Budapesztu, Moskwy i Kijowa.
Widok na północ w kierunku Kłodzka.
min 129 2.jpgOdsłona 2 - sierpień 2015.

Ta sama stacja 13 lat później. Niewątpliwie jest tu teraz o wiele ładniej, ale pasażerów wcale nie przybyło, a raczej wprost przeciwnie.
Ujęcie od południa - tor 2 peron 1.
min 129 3.jpgPrzenosimy się na peron 2 - odnowiony w 2003 roku budynek i wiata nad peronem prezentują się (jak przystało na stację graniczną) całkiem nieźle.
min 129 4.jpgWidok na południe - wyjazd do Lichkov. Ze stacji wychodzą dwa tory - lewy jest torem szlakowym, prawy torem wyciągowym o długości około 200 m.
min 129 5.jpgZabytkowa i odnowiona wieża ciśnień i część terminalu przeładunkowego. Kiedyś była tu także lokomotywownia.
min 129 6.jpgPonownie peron 2 - widok na towarową część stacji.
min 129 7.jpgPo prawej nastawnia "Ml" - sterowanie ruchem na tutejszej stacji to komputerowe urządzenia SRK.
min 129 8.jpgWidok na południe z peronu 1 - przed nami luksusowa, zadaszona kładka nad torami łącząca (jak przystało na stację graniczną) obydwa perony tutejszej stacji.
min 129 9.jpgJest 17:24 - na tor przy peronie 1 wjeżdża pociąg osobowy z Wrocławia Głównego. Jest nim EZT w zwariowanych kolorach PR z Dolnego Śląska EN 57 - 1298.
min 129 10.jpgNie ma to jak praca na dwie kamery - Bartek panuje nad sytuacją na peronie 2 :) Wjazd tego samego składu na stację widziany właśnie z tego peronu.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Międzylesie ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Międzylesie ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Międzylesie ❋  Koleje Ziemi Kłodzkiej
  4. Stacja Międzylesie ❋  Baza Danych Kolejowych
  5. Stacja Międzylesie ❋  Atlas Kolejowy Polski
  6. Linia kolejowa Wrocław Główny - Kłodzko Główne - Międzylesie ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  7. 130 lat przejścia granicznego Międzylesie - Lichkov ❋  Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  8. Międzylesie - Kłodzko Główne ❋ You Tube
⏩ 1 maja 2004 r. Polska została członkiem UE. W latach 2007/08 - częściowo z wykorzystaniem funduszy unijnych pięknie wyremontowano budynek i zmodernizowano stację graniczną w Międzylesiu. Zapewne po to by było to jedno z reprezentacyjnych "okien na świat" na naszej południowej granicy. Jednak ostatni, dalekobieżny pociąg międzynarodowy tędy przejeżdżający - "Bohemia" z Warszawy Wschodniej do Pragi (z wagonami z Moskwy) od blisko dwóch lat był już historią.

⏩ 21 grudnia 2007 r. Polska weszła do strefy Schengen. O ironio - spowodowało to (był to niefortunny zbieg okoliczności) wycofanie z linii Kłodzko - Lichkov dwóch ostatnich pociągów bezpośrednich z Wrocławia Głównego do Pragi. I tak jest do dziś - pozostało tylko kilka transgranicznych połączeń lokalnych.

⏩ Dworzec w Międzylesiu niewątpliwie cieszy oko, ale jest całkowicie niewykorzystany w roli do której był dostosowywany. Stacja (dokładnie jej część pasażerska) jest obecnie stanowczo zbyt wielka do aktualnych potrzeb. A pomimo elektryfikacji granicznego odcinka linii do Lichkov i Letohradu transeuropejskie pociagi pasażerskie jakoś nie zamierzają tu wrócić. Czy jest szansa na zmianę ? Pytanie to - przynajmniej na razie - musi pozostać bez odpowiedzi...

ROZKŁAD JAZDY

Międzylesie

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kłodzka | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 129 |

Liczba gości na stronie Międzylesie od 30 września 2006: 9007
Data i czas poprzedniego wejścia: 15 czerwca 2024 / 13:56
Średnia wejść dziennie: 1.4

Wpis do bazy MySQL: 19 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 9 lutego 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.019 sek