Kętrzyn
Kn

Rastenburgprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Rastemborkpierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Kętrzyn - obiekt oddany do użytku w roku 1867  ❋  OSB - Ostpreußische Südbahn / Wschodniopruska Kolej Południowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2016   Obiekt położony na wysokości 95 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Piotra Ratyńskiego ze Starogardu Gdańskiego
min 288 1.jpgWizyta 1 - wrzesień 2007.

Widoczne na pierwszym planie wskaźniki W4 teoretycznie świadczą o tym, że to koniec peronu. A jednak nie - jak przystało na obiekt położony na przedwojennej magistrali obydwa perony w Kętrzynie są bardzo, bardzo długie.
Widok na wschód - wyjazdy w kierunku Giżycka i Węgorzewa. Po lewej zabudowania stacyjne.
min 288 2.jpgPodobne ujęcie na peron 1. Na pierwszym planie puste miejsce po zlikwidowanym torze, z którego odjeżdżały kiedyś pociągi pasażerskie do Węgorzewa. Linia Kętrzyn - Węgorzewo od kilkunastu lat jest jednak zamknięta. Pomysły jej całkowitej likwidacji lub zamiany na ścieżkę rowerową nie doczekały się na szczęście realizacji. Co będzie dalej czas pokaże...
min 288 3.jpgWidok na zachód - wyjazd w kierunku Korsz. W oddali charakterystyczna, potężna bryła bazyliki św. Jerzego.
min 288 4.jpgWizyta 2 - sierpień 2016.

Właśnie ucieka mi pociąg, a więc fotki z bliska już mu nie wykonam :) To TLK "Biebrza" jadący z Gdyni Głównej do Białegostoku.
min 288 5.jpgmap_4_ma.jpg
min 288 6.jpg
2 zdjęcia powyżej - widok na zachód z peronu 2 - wyjazd w kierunku Korsz. Po prawej nastawnia wykonawcza "Kn1".

Mapa przedstawia powojenną likwidację węzła kolejowego w Kętrzynie.
●●● linia istniejąca (dawna Pruska Kolej Wschodnia) Korsze - Kętrzyn - Giżycko - Ełk czynna w ruchu pasażerskim i towarowym.
●●● linia do Węgorzewa zamknięta w roku 1992 i ponownie czynna od roku 2013 w sporadycznym ruchu pasażersko - turystycznym.
●●● linia do Reszla zniszczona w wyniku II wojny światowej / zdemontowana i wywieziona w kawałkach do ZSRS / nigdy już nieodbudowana.
●●● linia wąskotorowa do Srokowa która "nie przeżyła" II wojny - powód jak wyżej. Jej pozostałością w Kętrzynie jest ulica Kolejowa.
●●● linia wąskotorowa do Rynu i Mrągowa zlikwidowana w 1971 roku.
min 288 7.jpgPięknie odnowiony budynek stacji - widok od strony zachodniej. Linia Korsze - Ełk nieodwołalnie szykuje się do modernizacji. Jeszcze trochę i pojawi się tutaj sieć trakcyjna. Jej brak na 100-kilometrowym, środkowym fragmencie magistrali Białystok - Olsztyn jest swoistym kuriozum. Za to zapewne pożegnamy się z sygnalizacją kształtową.
min 288 8.jpgWidok na wschód - wyjazdy do Giżycka i Węgorzewa. Szlak do Węgorzewa po kilkunastu latach zastoju, zarastania drzewami i realnej groźby fizycznej likwidacji znowu jest czynny. Co prawda tylko w trzech miesiącach wakacyjnych, ale to i tak cieszy. Na wprost widzimy nastawnię dysponującą "Kn", a nad okolicą dumnie wznosi się wieża ciśnień. Na oko nawet nie jest zbyt zniszczona.
min 288 9.jpgUjęcie odwrotne - budynek stacji od strony wschodniej...
min 288 10.jpg...na którego froncie dawny, odnowiony napis informuje o tym że do Królewca mamy stąd 102,8 km, a do stacji Prostki (dawna granica zaborów pruskiego i rosyjskiego w okolicy Grajewa) 92,8 km. Kętrzyn leży więc mniej więcej w połowie dawnej Pruskiej Kolei Wschodniej, której budowę ukończono 1868 r. Była to pierwsza linia kolejowa na Warmii i Mazurach.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 513: Kętrzyn Wąskotorowy - Sławkowo - Ryn / Mrągowo Wąskotorowe.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kętrzyn ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kętrzyn ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Kętrzyn ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii przechodzących przez lub zaczynających się na stacji Kętrzyn znajdują się także na stronach:
  1. linia Kętrzyn - Węgorzewo --> strona stacji Węgorzewo.
  2. linia Korsze - Kętrzyn - Giżycko - Ełk --> strona stacji Korsze.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KĘTRZYN
1992 ---> WĘGORZEWO
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KĘTRZYN
2013 ---> WĘGORZEWO (wznowienie sezonowego ruchu turystycznego)
Semaforek krajoznawczy.

Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w naszym kraju. To także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Miejsce to odległe jest od Kętrzyna o mniej więcej 15 km.
Najstarsza część Kętrzyna. Bazylika św. Jerzego. Budowla jaką możemy podziwiać obecnie pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Jest to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.
Na koniec miejsce przeklęte. Wolfsschanze - Wilczy Szaniec. 8 km na wschód od Kętrzyna. W latach 1941 - 1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Wódz III Rzeszy przebywał tu blisko 800 dni. Wśród kilkudziesięciu głównych, towarzyszących mu zazwyczaj w tym miejscu nazistowskich przydupasów byli m. in. Martin Bormann (szef kancelarii NSDAP) i generalicja Oberkommando der Wehrmacht - Alfred Jodl i Wilhelm Keitel.
Podobno nie było lekko. Ciasnota, smród i poczucie klaustrofobii (mając 9 metrów zbrojonego betonu nad głową wcale o to nietrudno), ciągły hałas urządzeń wentylacyjnych a nawet tak prozaiczny problem jak komary. Nie przeszkadzało to jednak zasadniczo w planowaniu budowy niemieckiej Tysiącletniej Rzeszy i podejmowaniu decyzji dotyczących eksterminacji wielu narodów Europy.
Koniec Wolfsschanze (wysadzenie w powietrze większości obiektów) nastąpił w styczniu 1945 roku w związku z szybkim zbliżaniem się Armii Czerwonej do Węgorzewa i Kętrzyna. Energia detonacji była tak silna, że spowodowała popękanie lodu na odległym o 6 km jeziorze Dobskim.
Razem z Wilczym Szańcem rozsypała się na kawałki wizja niemieckiego panowania nad światem.
Najbliższe okolice Kętrzyna - linki zewnętrzne
  1. Święta Lipka - Sanktuarium ❋ Mazury.info.pl
  2. Gierłoż - kwatera Hitlera ❋ Mazury.info.pl
ROZKŁAD JAZDY

Kętrzyn

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 288 |

Liczba gości na stronie Kętrzyn od 14 maja 2008: 9231
Data i czas poprzedniego wejścia: 8 września 2024 / 02:29
Średnia wejść dziennie: 1.55

Wpis do bazy MySQL: 14 maja 2008
Ostatnia modyfikacja strony: 3 stycznia 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.026 sek