Żytkiejmy

Schittkehmenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Żytkiejmy - stacja oddana do użytku w roku 1908  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2005   Obiekt położony na wysokości 180 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Marka Wanata z Wrocławia
min 110 1.jpgTo najbardziej na północny wschód położony budynek dworcowy w Polsce. Te zalesione wzgórza za stacją to już Puszcza Romincka, a idąc śladem torowiska w prawo za niecały kilometr dojdziemy do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.
min 110 2.jpgKolej dotarła do Żytkiejm najpierw od północy - od Gumbina (obecnie Gusiew) w 1908 r. Dopiero 19 lat później - już po I wojnie światowej wybudowano przygraniczny odcinek Żytkiejmy - Botkuny - Gołdap. Poprowadzono go w dość trudnym terenie, dlatego jest na nim kilka potężnych, karkołomnych przepraw mostowych: Tokariewka (obecnie po stronie rosyjskiej), Botkuny, Kiepojcie i ta najbardziej znana - Stańczyki.
min 110 3.jpgObecnie to budynek mieszkalny, a o jego dawnym przeznaczeniu przypomina przedwojenna nazwa miejscowości nadal widoczna na ścianie bocznej.
Widok na północ w kierunku granicy.
Żytkiejmy
mapa topograficzna
rok 1931
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Żytkiejmy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Żytkiejmy ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linia z Botkun przez Żytkiejmy do Gumbina nie przetrwała II wojny światowej. Przejście przez te tereny niezwyciężonej Armii Czerwonej w 1944 r. spowodowało całkowite rozgrabienie i wywiezienie na wschód wszystkiego, co dało się z tego szlaku zabrać. Późniejszy podział Prus Wschodnich pomiędzy Polskę i ZSRR ostatecznie rozwiązał problem tej linii i zakończył jej historię.
min 110 4.jpg Semaforek krajoznawczy.

Przenosimy się 6 km na wschód. W pewnym sensie koniec świata, ale to nadal Mazury. Trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Większa połówka kółeczka od naszej strony to Polska, prawa górna ćwiartka jest litewska a ćwiartka lewa rosyjska i teoretycznie nie wolno tam wejść bo to już nie jest strefa Schengen. Ale kto z turystów by się tym przejmował :) Na wprost granica rosyjsko - litewska, a w narożniku rosyjskim - tuż za nowo wybudowaną "sistiemą" stoi sobie kamerka. Można jej pokazać język albo środkowy palec z pozdrowieniami dla Kremla. A treść tych pozdrowień jest krótka: pierdol się !
min 110 5.jpg Widok na zachód i początek granicy polsko - rosyjskiej.
Nigdy bym nie pomyślał że kiedyś Rosja wypowie wojnę całemu cywilizowanemu światu - tego nie ogarnia percepcja normalnego człowieka. Teraz mamy XXI stulecie i tam - za kamerką jest ruska, wściekła dzicz. Sparszywiałe społeczeństwo które w swojej całości akceptuje światopogląd, decyzje oraz posunięcia psychopaty i mordercy. Ale historia pokazuje że wielu tego pokroju skurwysynów miało u kresu swoją Hagę albo Norymbergę. Ze wszystkimi implikacjami z tego faktu wynikającymi.
Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 110 |

Liczba gości na stronie Żytkiejmy od 30 września 2006: 12659
Data i czas poprzedniego wejścia: 30 maja 2024 / 02:14
Średnia wejść dziennie: 1.97

Wpis do bazy MySQL: 17 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 5 kwietnia 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.009 sek