Kcynia
Kc

 Kcynia - stacja oddana do użytku w roku 1887  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 107 m n.p.m. 

min 765 1.jpgUjęcie w kierunku południowym - wyjazdy w stronę Gniezna (na wprost - czynny w sporadycznym ruchu towarowym) i Wągrowca (w prawo - nieczynny na odcinku Kcynia - Gołańcz). Rozjazd w kierunku Wągrowca znajduje się za wiaduktem drogowym. Natomiast przed wiaduktem po prawej widzimy schowaną dyskretnie za semaforem wyjazdowym nastawnię dysponującą "Kc".
min 765 2.jpgNa tej trochę zapomnianej stacji na styku Kujaw, Pomorza i Wielkopolski (to głównie dlatego od kilkunastu lat nie ma tutaj pociągów pasażerskich) nadal funkcjonuje sygnalizacja kształtowa. Oby jak najdłużej - bo jak nie tutaj to gdzie ?
min 765 3.jpgOgólne ujęcie stacji z peronu 2 od strony północnej. Na pierwszym planie dawny magazyn.
min 765 4.jpgBudynek stacji - widok od strony północnej. Przejście podziemne pomiędzy peronami jest - jak widać - nieczynne i zamknięte. Zresztą - kto miałby teraz tamtędy przechodzić ?
min 765 5.jpgBudynek stacji - widok od strony południowej.
min 765 6.jpgUjęcie w kierunku północnym. Węglarki zaparkowane na torze 7 (ostatni skrajny po prawej) zdołały już nieco wrosnąć w otaczającą je przyrodę.
min 765 7.jpgPo lewej dawna wieża wodna (jak na dawną stację węzłową przystało), po prawej nastawnia wykonawcza "Kc1".
min 765 8.jpgNa wprost wyjazd do Nakła nad Notecią (czynny w niewielkim ruchu towarowym), w prawo wyjazd do Szubina (nieczynny zupełnie).
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 389: Nakło nad Notecią - Kcynia - Damasławek - Gniezno.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 390: Poznań Główny - Wągrowiec - Gołańcz - Chodzież / Bydgoszcz Główna.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kcynia ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kcynia ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Kcynia ❋  Atlas Kolejowy Polski
Szlak z Szubina przez Kcynię i Gołańcz do Wągrowca jest od dawna wielokrotnie opisywanym, klasycznym przykładem tego że położenie na styku województw jest dla kolei w naszym kraju nie zaletą a przekleństwem. W normalnych czasach nieobciążonych brutalną i bezmyślną transformacją gospodarczą najkrótsza trasa pomiędzy stolicami sąsiednich regionów (w tym przypadku Bydgoszcz i Poznań) tętniła by życiem przez okrągłą dobę. U nas ulega powolnej i chyba nieodwracalnej dewastacji ponieważ sąsiadujące ze sobą władze wojewódzkie od dziesięcioleci nie mogą dogadać się w kwestiach finansowych i mają komunikację kolejową wychodzącą poza własne opłotki głęboko w rzyci. Chyba że się mylę i program "Kolej Plus" nam ten szlak cudownie do życia przywróci ?
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KCYNIA
2000 ---> NAKŁO NAD NOTECIĄ
2000 ---> Damasławek - GNIEZNO
2004 ---> GOŁAŃCZ
2004 ---> SZUBIN
Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 765 |

Liczba gości na stronie Kcynia od 23 lutego 2020: 1926
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 kwietnia 2024 / 09:34
Średnia wejść dziennie: 1.27

Wpis do bazy MySQL: 23 lutego 2020
Ostatnia modyfikacja strony: 28 listopada 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.016 sek