Bogaczewo
Bc

Güldenbodenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Bogaczewo - stacja oddana do użytku w roku 1852  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2011   Obiekt położony na wysokości 8 m n.p.m. 

Königlich Preußische Ostbahn czyli Królewska Pruska Kolej Wschodnia. Niegdyś słynna magistrala o długości ponad 700 km łącząca Berlin z Królewcem. Dziś boczna linia leżąca na terytorium trzech państw - odcinki w każdym z nich pełnią lokalne, podrzędne role. Pozostała legenda...
min 503 1.jpgBudynek stacyjny (oczywiście zamknięty) - widok z peronu 2. Na wprost wyjazd w stronę Elbląga. Od Bogaczewa linia kolejowa w kierunku zachodnim staje się dwutorowa.
min 503 2.jpgUjęcie odwrotne - widok na wschód. Po prawej całkiem nieźle zachowana wieża ciśnień. Na wprost jednotorowy (no - niezupełnie) i niezelektryfikowany wyjazd w kierunku Braniewa - to oczywiście dawny Ostbahn. Natomiast w prawo odbija jednotorowy, zelektryfikowany szlak do Olsztyna przez Pasłęk i Morąg. Po wojnie linia ta stała się zasadniczym połączeniem kolejowym pomiędzy Trójmiastem a Olsztynem i Mazurami.
min 503 3.jpgKoniec peronu 2 - nadal widok na wschód. Z lewej strony nastawnia wykonawcza "Bc1". W jej okolicy kończy się ślepo tor szeroki 1524 mm dochodzący tutaj aż z Mamonova. Od wielu lat jest on nieużywany i częściowo rozebrany, ale unieważniony semafor wjazdowy od strony Braniewa i mechaniczna tarcza ostrzegawcza nadal stoją :)
Tor szeroki jeszcze pod koniec lat 70-tych docierał aż do Elbląga. W Bogaczewie przebiegał śladem obecnego toru 2 wzdłuż północnej krawędzi peronu 2. Szlak pomiędzy Elblągiem i Bogaczewem składał się wówczas z toru normalnego (południowego) i szerokiego (północnego).
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Bogaczewo ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Bogaczewo ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Bogaczewo ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Braniewo - Kaliningrad (czyli wschodniego odcinka Ostbahnu) znajdują się na stronach stacji Braniewo i Kaliningrad.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji BOGACZEWO
2015 ---> BRANIEWO
ROZKŁAD JAZDY

Bogaczewo

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Warmia | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 503 |

Liczba gości na stronie Bogaczewo od 25 stycznia 2012: 4669
Data i czas poprzedniego wejścia: 23 maja 2024 / 00:55
Średnia wejść dziennie: 1.04

Wpis do bazy MySQL: 25 stycznia 2012
Ostatnia modyfikacja strony: 26 lutego 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek