Skoki
Sk

 Skoki - stacja oddana do użytku w roku 1905  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 87 m n.p.m. 

min 780 1.jpgPogoda jak w listopadzie (a jest końcówka kwietnia) i ponure, pokryte liszajami gmaszysko. Tak wygląda budynek stacji widziany od strony podjazdu i miasta. Brrrr !
min 780 2.jpgBudynek stacji (piętro jest zamieszkałe) widziany z peronu od strony północnej. Ten dziwaczny murek przylegający do ściany szczytowej parterowej nastawni "Sk" to pamiątka po magazynie ekspedycji towarowej. Bo w Skokach była kiedyś prawdziwa, węzłowa, kilkutorowa stacja posiadająca 3 perony, 3 nastawnie (!!!) i sygnalizację kształtową. Była też wieża ciśnień - ta na szczęście przetrwała do naszych czasów.
min 780 3.jpgUjęcie na południe - wyjazd do Sławy Wielkopolskiej.
min 780 4.jpgPo modernizacji linii kolejowej Poznań Wschód - Wągrowiec (było to w latach 2010 - 2012) stacja w Skokach została zdegradowana do roli przystanku osobowego. Pozostał tylko tor szlakowy a nowy peron powstał w miejscu zlikwidowanego toru 2. Dość szeroki pas ziemi pomiędzy budynkiem a peronem to pozostałość po jeszcze jednym, towarowym torze przylegającym do bocznej rampy rozebranego magazynu ekspedycji. Parterowa przybudówka do budynku to wspomniana już dawna nastawnia dysponująca "Sk". Śladów po obu nastawniach wykonawczych nie zauważyłem.
Ostatnie zdjęcie to widok na północ - wyjazd do Wągrowca (istniejący - na wprost) oraz do Janowca Wielkopolskiego (zlikwidowany ostatecznie na początku roku 2018 - w prawo). Powiedzmy że jeszcze trochę w terenie go widać. W oddali za parkingiem wieża ciśnień.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Skoki ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Skoki ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Skoki ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Poznań Wschód - Sława Wielkopolska - Wągrowiec znajdują się na stronie stacji Wągrowiec.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Skoki - Mieścisko - Janowiec Wielkopolski znajdują się na stronie stacji Janowiec Wielkopolski.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SKOKI
1991 ---> JANOWIEC WIELKOPOLSKI
ROZKŁAD JAZDY

Skoki

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Poznania | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 780 |

Liczba gości na stronie Skoki od 19 listopada 2023: 311
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 17:07
Średnia wejść dziennie: 1.3

Wpis do bazy MySQL: 19 listopada 2023
Ostatnia modyfikacja strony: 28 listopada 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.011 sek