Łęknica
Ła

Muskau Ostprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Mużaków Wschodnipierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Łęknica - stacja oddana do użytku w roku 1898  ❋  LEAG - Lausitzer Eisenbahn - Aktiengeselllschaft / Kolej Łużycka - Spółka Akcyjna

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2022   Obiekt położony na wysokości 268 m n.p.m. 

min 1057 1.jpgDawny budynek dworca widziany od strony podjazdu czyli ulicy Dworcowej, mniej więcej od strony zachodniej. Za plecami mamy centrum Łęknicy.
min 1057 2.jpgZachodnia ściana frontowa budynku dworca. Na wprost dawny wyjazd w kierunku Tuplic, za plecami dawny wjazd z Bad Muskau.
min 1057 3.jpgDawny budynek dworca widziany od strony peronów. Teraz jest tu lekko zaniedbane podwórko - torów nie ma w tym miejscu co najmniej od roku 2007.
min 1057 4.jpgPowiedzmy że śladem toru głównego zasadniczego biegnie teraz szutrowa ścieżka rowerowa z Bad Muskau do Tuplic - jest tu nawet altanka dla tych którzy lubią popedałować :)
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Łęknica ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Łęknica ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Stacja Łęknica ❋  Polska-Org
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Tuplice - Łęknica - Bad Muskau - Weißwasser znajdują się na stronach stacji Tuplice i Bad Muskau.
1* Po zakończeniu II wojny światowej ruch pasażerski na odcinku granicznym Łęknica - Bad Muskau nie został uruchomiony.
2* Ruch pasażerski na odcinku Łęknica - Tuplice zakończył się 30 maja 1996 r. Tego dnia odjechał stąd ostatni pociąg do Żagania.
3* Ruch towarowy na tym odcinku funkcjonował (przynajmniej teoretycznie) do roku 2000.
4* Historii część ostatnia. Linia kolejowa z Tuplic do Łęknicy została zlikwidowana w roku 2006. Już grubo wcześniej była nieprzejezdna z uwagi na jej stopniową dewastację - rozkradanie szyn i śrub mocujących.
Semaforek krajoznawczy.

Większa połowa Parku Mużakowskiego leży obecnie w granicach Polski. Jest to największy park w stylu angielskim na terenie naszego kraju. Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau - właściciel posiadłości w Bad Muskau w latach 1811 - 1845.
Mosty w parku zostały wykorzystane jako elementy architektury. W polskiej połówce parku można podziwiać trzy takie budowle, które wcale nie znajdują się nad rzeką :) Oto jeden z nich - Most Królewski. Wsparty na trzech arkadach nad niewielkim wąwozem most z żółtej cegły oferuje piękny widok na okolicę.
Alejka wiodąca przez pięknie wypielęgnowane trawniczki wzdłuż polskiego brzegu Nysy Łużyckiej. W oddali widać fragment Mostu Podwójnego (odbudowanego w roku 2003) którym można przejść do niemieckiej części parku. Most swoją nazwę zawdzięcza Wyspie Jeanetty położonej na środku Nysy Łużyckiej.
Na drugim brzegu rzeki widać już najbardziej charakterystyczny i najpiękniejszy obiekt parku - Nowy Zamek. Niebawem tam pójdziemy  →  
Linki zewnętrzne
Strona główna | Okolice Zielonej Góry | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 1057 |

Liczba gości na stronie Łęknica od 4 grudnia 2022: 562
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 kwietnia 2024 / 06:50
Średnia wejść dziennie: 1.11

Wpis do bazy MySQL: 4 grudnia 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 23 kwietnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.014 sek