Szlichtyngowa
Szl

Schlichtingsheimprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Szlichtingowapierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Szlichtyngowa - stacja oddana do użytku w roku 1906  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2022   Obiekt położony na wysokości 81 m n.p.m. 

Dawny budynek stacji od strony podjazdu prezentuje się doprawdy imponująco. Piękna, ceglana, piętrowa kamienica z charakterystycznym dachem - takiego reprezentacyjnego obiektu mogłoby pozazdrościć Szlichtyngowej niejedno miasto podobnej wielkości. W budynku mieszkają teraz ludzie i z wyjątkiem charakterystycznej architektury niewiele świadczy o tym że kiedyś była tu stacja kolejowa. Położony po sąsiedzku stacyjny magazyn także wygląda całkiem nieźle.
Po dość długiej rozmowie z jednym z mieszkańców kamienicy (pan był kiedyś zawiadowcą na tutejszej stacji i doskonale pamięta ostatnie lata funkcjonowania kolei w Szlichtyngowej) wchodzę na dawną równię stacyjną mając za plecami dawny wyjazd w stronę Głogowa. Początkowo niewiele widać bo drzewa na skraju obecnego podwórka wyrosły już całkiem spore. Natomiast torów w obrębie stacji nie ma od roku 2013.
Ujęcie na wschód z dawnego peronu 1 - w sumie były tutaj dwa - wyjazd do Góry Śląskiej. W tej przeszklonej przybudówce zapewne była kiedyś nastawnia lub przynajmniej salon dyżurnego ruchu. Teraz salonik niszczeje.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Szlichtyngowa ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Szlichtyngowa ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Głogów - Szlichtyngowa - Góra Śląska - Bojanowo znajdują się na stronie stacji Góra Śląska.
Strona główna | Okolice Zielonej Góry | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 987 |

Liczba gości na stronie Szlichtyngowa od 9 kwietnia 2023: 488
Data i czas poprzedniego wejścia: 19 czerwca 2024 / 12:46
Średnia wejść dziennie: 1.11

Wpis do bazy MySQL: 9 kwietnia 2023
Ostatnia modyfikacja strony: 2 marca 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.001 sek