Jakuszyce

Jakobsthalprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Jakuszecpierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Jakuszyce - stacja oddana do użytku w roku 1902  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 886 m n.p.m. 

min 38 1.jpgOdsłona 1 - przed modernizacją o której nikt wówczas nawet nie śnił - wakacje 1993.

To najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce. Kilkaset metrów stąd, na Przełęczy Szklarskiej tor osiąga wysokość 886 m n.p.m. Do 1997 r. dojeżdżały tu jeszcze składy towarowe - pobliska kopalnia kwarcu. Obecnie, tak jak w wielu innych przypadkach, transport ten przejęły samochody.
Widok w kierunku Harrachova.
min 38 2.jpgOd tego miejsca zaczyna się karkołomny zjazd, który skończy się dopiero w Tanvaldzie (z jednym krótkim wyjątkiem - pomiędzy Mostem Izerskim a stacją Kořenov będzie lekko pod górkę). Tutaj też zaczyna się zupełne, bezludne pustkowie.
Widok w kierunku Harrachova.
min 38 3.jpgOdsłona 2 - po modernizacji - wakacje 2012.

Jakuszyce to obecnie mijanka w stanie uśpienia, wybudowany od podstaw peron i wiata. Historyczny, drewniany budynek stacji rozsypał się kilka lat temu i nie ma już po nim śladu, nie ma też żadnych słupów trakcyjnych - pamiątek po dawnej sieci trakcyjnej.
Widok w kierunku wyjazdu do Szklarskiej Poręby Górnej.
min 38 4.jpgUjecie odwrotne - widok w kierunku wyjazdu do Harrachova.
min 38 5.jpgKolej Izerska być może nie jest projektem tak ekstremalnym technicznie jak Kolej Transandyjska i nie osiąga takich niebotycznych wysokości jak genialne dzieło inżyniera Ernesta Malinowskiego, jednak będąc tutaj nie możemy przeoczyć faktu że jesteśmy 886 m.n.p.m. i że to najwyżej w naszym kraju położona stacja kolejowa (oczywiście z wyjątkiem Gubałówki :) Jak na rodzime warunki to naprawdę sporo. Od niedawna informuje o tym gustowny postumencik postawiony obok peronu. No i ponownie jeżdżą tędy pociagi pasażerskie i to jest chyba najważniejsze.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Jakuszyce ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Jakuszyce ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Jakuszyce ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Jelenia Góra - Jakuszyce - Tanvald znajdują się na stronach stacji Szklarska Poręba Huta, Harrachov oraz Kořenov.
ROZKŁAD JAZDY

Jakuszyce

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry i Liberca | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 38 |

Liczba gości na stronie Jakuszyce od 30 września 2006: 11861
Data i czas poprzedniego wejścia: 15 czerwca 2024 / 14:50
Średnia wejść dziennie: 1.84

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 31 maja 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.01 sek