Hanušovice

Hannsdorfprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 395 m n.p.m. 

min 578 1.jpg To całkiem duża stacja i czterokierunkowy węzeł kolejowy. Obecnie jest to najważniejszy wjazd w Sudety Wschodnie (Góry Opawskie i Jesioniki) dla pociągów jadących z głębi Republiki Czeskiej (a dokładnie z Pragi, Ołomuńca i Brna).
Budynek stacji i perony - widok od strony południowej.
min 578 2.jpg Widok na północ - kierunek Lipová Lázně (tuż za stacją ostro w prawo) oraz Dolní Lipka i Staré Město pod Sněžníkem (na wprost).
min 578 3.jpg map_4_ks.jpg
min 578 4.jpg 2 kolejne zdjęcia to ponownie kierunek północny i wyjazdy do Lipovej Lázně oraz Dolnej Lipki. Linia do Lipovej (dalej Jeseník) opuszcza stację ciasnym łukiem w prawo i malowniczo przeciska się średkiem miasteczka na wschód. Dwutorowy (przynajmniej początkowo) wylot na północ prowadzi do Dolnej Lipki (dalej Lichkov - linia ta była tutaj pierwsza) oraz do Starego Miasta pod Śnieżnikiem. Obydwa szlaki rozgałęziają się półtora kilometra stąd w obrębie przystanku Hanušovice zastávka.
min 578 5.jpg Budynek stacji i perony - widok od strony północnej.
min 578 6.jpg Po prawej przyczaił się długi skład towarowy z lokomotywą spalinową 742 322 - 1 w jeszcze starym, czerwonym malowaniu. To "morawski" spalinowóz, stacjonuje na stacji Zábrěh na Moravě.
min 578 7.jpg Widok na południe - wyjazd w kierunku stacji Zábrěh i Šumperk.
min 578 8.jpg Budynek stacji - widok od strony miasta. Wielki obiekt z działającymi kasami i czynną poczekalnią, ale pasażerów niewielu...
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji HANUŠOVICE
2011 (data niepewna) ---> DOLNÍ LIPKA
2013 (data niepewna) ---> STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji HANUŠOVICE
2014 (data niepewna) ---> DOLNÍ LIPKA (ruch sezonowy)
2014 (data niepewna) ---> STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM (ruch sezonowy)
Od kilku lat udziałem linii Dolní Lipka - Hanušovice są problemy związane z utrzymaniem ruchu pasażerskiego i nie jest to incydentalny przykład. Dzieje się tak nie tylko tutaj - w Sudetach, ale na całej sieci kolejowej Republiki Czeskiej. W latach 2011 - 2013 w Czechach zamknięto kilka (do kilkunastu) lokalnych linii kolejowych. Skala zjawiska była oczywiście nieporównywalna z tą znaną z naszego rodzimego podwórka, ale trend był niepokojący. Powód ? Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Linię z Hanušovic do Dolnej Lipki przecina granica krajów (odpowiedników naszych województw) ołomunieckiego i pardubickiego. Najwyraźniej České Dráhy zachorowały na przypadłość znaną z Polski - rozbicie dzielnicowe. W przypadku gdy linia lokalna bądź regionalna leży w zasięgu kilku samorządów wojewódzkich niemożliwe staje się podzielenie kosztów jej obsługi i komunikacja pasażerska zaczyna napotykać problemy - do jej likwidowania włącznie. Co ciekawe - patrząc na mapę połączeń kolejowych naszych południowych sąsiadów widać że najbardziej nie mogą dogadać się ze sobą właśnie samorządy z Ołomuńca i Pardubic. Problemy z zachowaniem ciągłości połączeń pasażerskich dotyczą nie tylko linii Dolní Lipka - Hanušovice, a także linii sąsiedniej Dolní Lipka - Štíty oraz zamkniętego przez kilka lat lokalnego węzła w Chornicach.
Konkluzja na szczęście jest ostrożnie optymistyczna. Ostatni rok wskazuje na to że moda na likwidowanie lokalnych połączeń kolejowych w Czechach uległa wyhamowaniu.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Hanušovice ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Popis trati 294 Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem ❋  Žel Page
  3. Popis trati 292 Šumperk - Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Křnov ❋  Žel Page
  4. Popis trati 025 Hanušovice - Dolní Lipka ❋  Žel Page
  5. Czechy: Powolny koniec kolei lokalnej ❋ Transport Publiczny
  6. Zábřeh na Moravě - Hanušovice - Jeseník ❋ You Tube
  7. Trať 025: Hanušovice - Dolní Lipka ❋ You Tube
  8. Trať 294: Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem ❋ You Tube
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Křnov znajdują się także na stronie stacji Mikulovice.
ROZKŁAD JAZDY

Hanušovice

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kłodzka | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 578 |

Liczba gości na stronie Hanušovice od 1 kwietnia 2016: 2739
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 czerwca 2024 / 06:46
Średnia wejść dziennie: 0.92

Wpis do bazy MySQL: 1 kwietnia 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 22 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.003 sek