Hel
Hl logo_pkp.gif f-pl.png

Hélkaszubska nazwa miejscowości (dotyczy tylko obiektów znajdujących się w dwudziestoleciu międzywojennym na terytorium Polski)

 Hel - stacja oddana do użytku w roku 1922  ❋  PKP - Polskie Koleje Państwowe

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2009   Obiekt położony na wysokości 3 m n.p.m. 

min 34 1.jpgObecna - zasadnicza rola tej stacji to obsługa letniego ruchu pasażerskiego i wakacyjnego natłoku wczasowiczów. Pod tym względem dworzec ten jest w krajowej, kolejowej czołówce. Poza tym funkcjonuje tu ruch towarowy związany z okolicznymi jednostkami wojskowymi - ostatecznie to dawny "Rejon Umocniony Hel". A budynek helskiego dworca to niepozorna, architektoniczna perełka...
Widok w kierunku wyjazdu do Władysławowa.
min 34 2.jpgWyjazd w kierunku portu rybackiego zamknięty świetlną tarczą zaporową. Obecnie przejazdy handlowe w stronę portu nie są prowadzone - wskazuje na to stan torów i fakt, że w sąsiedztwie słynnego helskiego fokarium tor został zastawiony stoiskami z pamiątkami (głównie są to właśnie pluszowe foki różnej wielkości :)
min 34 3.jpgNa pierwszym planie pociąg pospieszny do Katowic przez Łódź Kaliską. Odjedzie za 30 minut.
min 34 4.jpgPo lewej ten sam pospieszny do Katowic i SM 42, po prawej gotowy do podstawienia pospieszny do Kudowy Zdroju przez Wrocław Główny i SU 46. Skład ten odjedzie jako następny...
min 34 5.jpgWjazd na stację od strony portu zabezpieczony tarczą manewrową. Początkowy fragment dawnej portowej bocznicy używany jest obecnie do stacyjnych manewrów, dalej w kierunku nabrzeża i samego portu tor jest częściowo nieprzejezdny.
min 34 6.jpgManewrujący od strony portu skład "Rozewia" do Wrocławia Głównego za chwilę podstawi się na tor 2. Odjedzie stąd o 18:52.
min 34 7.jpgHelska stacja 4 lata później - widok ogólny.
min 34 8.jpgTory postojowe na których oczekują na wyjazd z Helu w Polskę trzy ostatnie tego dnia pociągi dalekobieżne - "Bursztyn" do Krakowa Płaszowa oraz pospieszne do Katowic i Lublina.
Hel
mapa topograficzna
rok 1938
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Żelazny szlak na półwyspie helskim to jedna z pierwszych kolejowych inwestycji odrodzonej Polski. Powstała w roku 1922 i do dziś zachwyca swoją oryginalnością - w niewielu miejscach Europy z okien pociągu (i to z obu stron naraz) widać morskie fale...
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Hel ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Hel ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Hel ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Gdynia Główna - Reda - Hel ❋ You Tube
ROZKŁAD JAZDY

Hel

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 34 |

Liczba gości na stronie Hel od 30 września 2006: 16379
Data i czas poprzedniego wejścia: 9 grudnia 2023 / 01:50
Średnia wejść dziennie: 2.61

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 19 października 2022
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.016 sek