Łeba
Ł

Lebaprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Łebnopierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Łeba - stacja oddana do użytku w roku 1899  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2005   Obiekt położony na wysokości 1 m n.p.m. 

min 88 1.jpgPrzez wiele lat "flagowym" pociągiem tutaj dojeżdżającym był pospieszny z Bielska Białej Głównej. Obecnie stacja ma status przystanku osobowego i tylko w sezonie letnim zaczyna się większy ruch. Może na tyle duży, że linia do Łeby nie zostanie zlikwidowana, chociaż jej przyszłość od wielu lat stoi pod wielkim znakiem zapytania.
Widok od północy w stronę wyjazdu do Lęborka.
min 88 2.jpgBudynki dworcowe od strony zlikwidowanego toru nr 3 - został się po nim tylko rozjazd przy południowym wjeździe na stację.
min 88 3.jpgKoniec toru w Łebie. Dawniej była to bocznica prowadząca w kierunku portu rybackiego. Obecnie za przejazdem (ul. Sienkiewicza) zaczynają się wczasy wagonowe.
min 88 4.jpg"Nierentowna" linia kolejowa zagrożona likwidacją - właśnie podstawił się pociąg pospieszny do Katowic (przyjechał "na pusto" z Lęborka) i frekwencję będzie miał sporą. Obecnie nie jest to jedyne dalekobieżne połączenie z Łeby. Odjeżdżają stąd także pociągi do Wrocławia Głównego i Warszawy Zachodniej.
min 88 5.jpgPospieszny do Katowic przez Łódź Kaliską gotowy do odjazdu. 7 wagonów, w tym jeden klasy 1 i jeden kolonijny. Tłoku być może nie ma, ale nie można powiedzieć że skład jest pusty. Godzina 20:15 - pociąg ten do Łodzi dojedzie o 5:00, a do Katowic o 8:52.
Jak widać - tor bocznicowy od strony parkingu też został zwinięty.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Łeba ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Łeba ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Łeba ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Strecken Lębork (Lauenburg) - Łeba (Leba) ❋  Eisenbahnen in Pommern
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Pruszcz Gdański - Kartuzy - Lębork - Łeba znajdują się na stronie stacji Kartuzy.
Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 88 |

Liczba gości na stronie Łeba od 30 września 2006: 17119
Data i czas poprzedniego wejścia: 14 maja 2024 / 08:09
Średnia wejść dziennie: 2.66

Wpis do bazy MySQL: 19 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek