Żnin
Żn

 Żnin - stacja oddana do użytku w roku 1889  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 81 m n.p.m. 

Strona zawiera także opis stacji Żnin Wąskotorowy.
min 773 1.jpgBudynek stacji - widok od strony wschodniej.
min 773 2.jpgUjęcie w kierunku zachodnim. Po lewej wieża ciśnień w stanie (jeszcze) zadowalającym, a bardziej w głębi dawny plac ładunkowy - obecnie sprywatyzowany. Na wprost linia drzew i krzewów. To tam znajdziemy (być może) nieczynny i częściowo zdemontowany wyjazd do Damasławka (na wprost) oraz zlikwidowany w roku 1993 wyjazd do Szubina (za stacją w prawo).
min 773 3.jpgZabudowania stacyjne - widok od strony zachodniej.
min 773 4.jpgBudynek stacji z widziany z miejsca które kiedyś było peronem 2.
min 773 5.jpgBardzo charakterystyczna, zmodyfikowana konstrukcja lamp pomiędzy peronami 1 i 2 sprawiała że w latach świetności stacji było tu zapewne jaśniej i bardziej reprezentacyjnie niż na wiodącej równolegle do stacji ulicy Dworcowej :)
min 773 6.jpgPeron 2 - ujęcie na wschód - wyjazd w kierunku Barcina.
min 773 7.jpgA w oddali nieczynna od kilkunastu lat nastawnia dysponująca "Żn". Wyjazdowe semafory kształtowe nadal tu stoją, ostała się nawet kształtowa tarcza manewrowa. Tory też jeszcze tu są, ale od wielu lat poddają się konsekwentnemu działaniu przyrody.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
a) tabela nr 392: Żnin - Szubin.
b) tabela nr 393: Bzowo Goraj - Piła Główna.
c) tabela nr 394: Oborniki Wielkopolskie - Wronki.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 395: Inowrocław - Barcin - Żnin - Damasławek - Wągrowiec - Rogoźno Wielkopolskie - Krzyż.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 395: Inowrocław - Barcin - Żnin - Damasławek - Wągrowiec - Rogoźno Wielkopolskie - Krzyż.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ŻNIN
1990 ---> SZUBIN
1996 ---> DAMASŁAWEK
2004 ---> Barcin - INOWROCŁAW
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Żnin ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Żnin ❋  Atlas Kolejowy Polski
Ciekawostka z pogranicza fantastyki. Zapowiadany szumnie od roku 2018 program "Kolej Plus" zakłada reaktywację połączenia z Bydgoszczy Głównej do Żnina. Na odcinku Szubin - Żnin będzie to więc odbudowa linii od podstaw zupełnie nowym śladem, ponieważ miejsce dawnego torowiska zajęła droga ekspresowa S5. Trochę w to nie wierzę, ale przecież mi wolno. Nie ma za to słowa o fragmencie krótszym, nadal istniejącym i przez to bardziej logicznym - ze Żnina do Barcina. Pociągi do Bydgoszczy przez Inowrocław nie mieszczą się zatem w filozofii wspomnianego programu. Czy w pobliżu jest lekarz ?

Żnin Wąskotorowy

Kolej wąskotorowa o prześwicie 600 mm.
Ulica Dworcowa - w Żninie nazwa ta była kiedyś stuprocentowo trafna. Po prawej dworzec normalnotorowy, po lewej wąskotorowy i właśnie tam teraz się udajemy.
Lokomotywa spalinowa LYd2 - 068 i letni skład pasażerski.
Budynek stacji od strony torów oraz trochę niecodzienny zestaw wskaźników W4 i W15. Całość jak najbardziej odnosi się do toru położonego przy peronie pasażerskim.
Ten sam budynek i powitalna tablica w okolicy wejścia na dworzec wąskotorowy. Pomiędzy torami kolejny niecodzienny zestaw wskaźników Z1 i W15.
Ujęcie odwrotne - w głębi lokomotywownia i pomieszczenia warsztatowe.
W okolicy lokomotywowni wszystkie tory stacyjne wykonują karkołomny zakręt o 90° na południe.
Łuk jest o tyle ciasny że trzeba było zbudować na nim taki zakrzywiony, długi rozjazd. Tutaj też znajduje się brama wjazdowa na stację, bo jako obiekt muzealny mamy wszystko pod kluczem :) Dalej - za płotem znajduje się ulica 700 lecia. Oczywiście Żnina. Za przejazdem szlak wąskotorowy dzielił się na linie do Uścikowa (zlikwidowana) oraz Gąsawy (czynna w ruchu muzealno - turystycznym). Tor w stronę Uścikowa na długości kilkuset metrów jeszcze istnieje i kończy się w Parku Miejskim.
Lokomotywownia - wjazd do niej możliwy jest tylko od strony południowej czyli od przejazdu przez ulicę 700 lecia. Manewry taboru muszą być tutaj bardzo widowiskowe i emocjonujące :)
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1962/63
a) tabela nr 396a: Oborniki Wielkopolskie - Wronki.
b) tabela nr 397: Bzowo Goraj - Piła.
c) tabela nr 398: Żnin Wąskotorowy - Biskupin Odcinek - Szelejewo Wąskotorowe / Ośno Wąskotorowe.
d) tabela nr 399: Żnin - Szubin
.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Żnin Wąskotorowy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Żnin Wąskotorowy ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Stacja Żnin Wąskotorowy ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  4. Żnińska Kolej Powiatowa ❋ Klimaty Wąskotorowe
  5. Żnińska Kolej Powiatowa ❋ Koleje Wąskotorowe w Polsce
  6. Żnińska Kolej Powiatowa - Biskupin, Gąsawa, Wenecja, Żnin ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  7. Żnińska Kolej Wąskotorowa ❋ oficjalny serwis WWW
  8. Żnińska Kolej Wąskotorowa ❋ Muzeum Ziemi Pałuckiej
Żnińska Kolej Powiatowa zakończyła swoje funkcjonowanie w strukturach PKP bardzo dawno temu, bo już na przełomie lat 1962 / 63 ubiegłego wieku. W chwili zastopowania przewozów system sieci żnińskiej wąskotorówki liczył 49 km. Jednak jakimś niesamowitym zrządzeniem losu infrastruktura kolejki częściowo przetrwała i w roku 1972 w związku z otwarciem Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji uruchomiono linię turystyczną na trasie Żnin - Biskupin - Gąsawa.
Minęło prawie pół wieku, ale idea funkcjonowania kolejki pozostała w ogólnym zarysie nie zmieniona, chociaż przez te lata miało miejsce kilka zawirowań - w tym prywatyzacja kolejki. Żnińska Kolej Wąskotorowa (tak nazywa się od roku 2020) to obecnie 12 km czynnej linii o szerokości 600 mm łączącej Żnin i Gąsawę. Zachowany fragment kolejki funkcjonuje w ramach Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (jest to oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie) i prowadzi rozkładowe pociągi turystyczne (chociaż w maju 2019 - wtedy dokumentowałem to miejsce - z jakiegoś niejasnego powodu ich nie było).
Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 773 |

Liczba gości na stronie Żnin od 30 października 2020: 1671
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 lipca 2024 / 07:32
Średnia wejść dziennie: 1.24

Wpis do bazy MySQL: 30 października 2020
Ostatnia modyfikacja strony: 28 listopada 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.025 sek