Wierzbno
Wi

Wierzebaumprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Wierzbno - stacja oddana do użytku w roku 1887  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2010   Obiekt położony na wysokości 67 m n.p.m. 

Widok na zachód - wyjazdy w kierunku Międzyrzecza (w lewo) i Skwierzyny (w prawo). Także po prawej nastawnia wykonawcza "Wi1" oraz coś co się tu w ostatnich miesiącach zmieniło. Jeden z semaforów wyjazdowych (prawy) stał kiedyś przy torze 1 - tam gdzie obecnie widać wskaźnik W15 (świadczą o tym stare zdjęcia). Sam semafor zawędrował natomiast w pobliże nastawni - na tor 3. Nie wiem co autor tego przemeblowania miał na myśli.
Ujęcie odwrotne - widok na wschód - wyjazd w kierunku Międzychodu.
W budynku stacji jest obecnie otwarta smażalnia ryb, stąd te kolorowe parasole. Miejsce na małą gastronomię wprost wymarzone bo stacja położona jest tuż obok bardzo ruchliwej DK nr 24 z Poznania do Skwierzyny. Nawet nie trzeba było budować parkingu.
Przecięcie toru z DK nr 24 - wyjazd w kierunku Międzychodu. Za przejazdem w lewo odbija bocznica do Terminalu Paliw PGNiG otwartego w 2009 roku. Dzięki niemu stacja jeszcze funkcjonuje w ruchu towarowym - głównie do Międzyrzecza. Wyremontowano nawet część torów.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego odcinek Wierzbno - Międzychód stał się odcinkiem granicznym wyłączonym całkowicie z ruchu kolejowego i został on zdemontowany zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie granicy.
Wierzbno
mapa topograficzna
rok 1936
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Wierzbno ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Wierzbno ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Wierzbno ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Wierzbno ❋  Polska-Org
Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Międzyrzecz - Międzychód - Szamotuły znajduje się na stronie stacji Międzychód.

Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski znajduje się na stronie stacji Gorzów Wielkopolski.

Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji WIERZBNO
1995 ---> MIĘDZYCHÓD
1995 ---> MIĘDZYRZECZ
1995 ---> SKWIERZYNA
Strona główna | Okolice Gorzowa Wielkopolskiego | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 403 |

Liczba gości na stronie Wierzbno od 23 stycznia 2011: 5100
Data i czas poprzedniego wejścia: 24 maja 2024 / 22:20
Średnia wejść dziennie: 1.05

Wpis do bazy MySQL: 23 stycznia 2011
Ostatnia modyfikacja strony: 13 lutego 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek