Opoczno
On logo_pr.gif f-pl.png

 Opoczno - stacja oddana do użytku w roku 1885  ❋  IDŽD - Iwangorodo - Dombrowskaja Železnaja Doroga / Droga Żelazna Iwanogrodzko - Dąbrowska

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2006   Obiekt położony na wysokości 185 m n.p.m. 

min 204 1.jpgWidok od strony peronów - budynek stacyjny w stylu tak charakterystycznym dla kilku innych położonych na dawnej Kolei Dęblińsko - Dąbrowskiej. Po drugiej stronie znajduje się (choć to może zbyt duże słowo) dworzec PKS. Jak widać, jest tu nawet apteka :)
Te dwie osoby przechadzające się po peronie to Jola i Bartuś.
min 204 2.jpgWidok na północny zachód - wyjazd w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego. Niecały kilometr dalej linia ta krzyżuje się z CMK.
min 204 3.jpg"Flagowym" pociągiem na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna przez wiele lat był osobowy Łódź Kaliska - Rzeszów - Jasło - Zagórz, który jeździł tędy do 1987 r. Przez pewien czas pojawiał się tu także sezonowy pospieszny z Kielc do Gdyni Głównej i Ustki. To już odległa historia, obecnie przez stację przejeżdżają 2 pary pociągów z Tomaszowa do Skarżyska Kamiennej, dwa inne pociągi z Tomaszowa kończą tutaj bieg.
Widok na południowy wschód - wyjazd w kierunku Końskich i Skarżyska.
min 204 4.jpgLinia z Tomaszowa do Skarżyska to obecnie swego rodzaju unikat na terenie województwa łódzkiego. Jako jedna z trzech jest niezelektryfikowana (pozostałe dwa wyjątki to szlaki Tomaszów Mazowiecki - Spała oraz Piotrków Trybunalski - Bełchatów Miasto - Biały Ług) i nadal zasadniczym typem sygnalizacji na całej jej długości jest sygnalizacja kształtowa.
Trochę inne ujęcie - widok w kierunku Skarżyska.
min 204 5.jpgChociaż linia ta obecnie ma charakter głównie towarowy, ostatnio pojawiły się tu zupełnie nowe wskaźniki W32...
Jeszcze jedno ujęcie w kierunku Skarżyska.
W rozkładzie jazdy na rok 2006/2007 na linii Tomaszów Mazowiecki - Opoczno - Skarżysko Kamienna ponownie pojawił się bezpośredni pociąg pasażerski relacji Łódź Fabryczna - Koluszki - Skarżysko Kamienna. Pociągu tego w rozkładzie jazdy na rok 2008/2009 już nie ma...

Od 1 sierpnia 2009 r. pociągi pasażerskie na trasie Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna już nie kursują.

9 grudnia 2012 r. nastąpiło "odwieszenie" pociągów pasażerskich na terenie województwa łódzkiego na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Opoczno.

12 grudnia 2021 r. nastąpiło "odwieszenie" pociągów pasażerskich na odcinku Opoczno - Końskie - Skarżysko Kamienna. 12 lat przerwy w ich kursowaniu i wykluczenie komunikacyjne tych okolic dobiegło końca - oby na dłużej.

Linki zewnętrzne
  1. Stacja Opoczno ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Opoczno ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Opoczno ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Pożegnanie SP 42, 27-IX-2008 ❋  Kolejowa Strona MK z Podkarpacia
  5. Stacja Opoczno i okolice ❋ www.kolej.lodz.pl
ROZKŁAD JAZDY

Opoczno

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 204 |

Liczba gości na stronie Opoczno od 7 listopada 2006: 7898
Data i czas poprzedniego wejścia: 30 września 2023 / 04:39
Średnia wejść dziennie: 1.28

Wpis do bazy MySQL: 7 listopada 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 17 grudnia 2021
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.009 sek