Legnica
Lg logo_pkp.gif f-pl.png

Liegnitzprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Lignicapierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Legnica - stacja oddana do użytku w roku 1844  ❋  NME - Niederschlesisch - Märkische Eisenbahn / Kolej Dolnośląsko - Marchijska

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 120 m n.p.m. 

min 471 1.jpgWidok na zachód - wyjazd w kierunku Miłkowic (tam magistrala z Wrocławia rozdziela się na dwie - do Zgorzelca i Żagania). W tę stronę wychodzą z Legnicy także dwie linie używane obecnie już tylko w ruchu towarowym: do Złotoryi (lekko w lewo w stronę Sudetów) i Lubina (90° w prawo na północ).
min 471 2.jpgUjecie odwrotne - hala legnickiego dworca od strony zachodniej. Z trzech dolnośląskich dworców halowych (Wrocław Główny, Legnica i Görlitz) ten tutaj prezentuje się niestety najgorzej. Obiekt we Wrocławiu został pięknie odnowiony i umyty na Euro 2012, graniczny obiekt w Görlitz był pucowany praktycznie od momentu zjednoczenia Niemiec. Tutaj od lat nie dzieje się nic nowego - po wymianie dachu ze szklanego na blaszany (lata 70-te) w hali jest ciemno i wnętrze wygląda mocno nieciekawie.
min 471 3.jpgHala legnickiego dworca od strony wschodniej. Za plecami mamy wjazdy z Wrocławia i Jaworzyny Śląskiej. Tutaj w umowny sposób kończy się Magistrala Podsudecka.
min 471 4.jpgJest godzina 12:40 Na tor 9 przy peronie 4 wjeżdża najwolniejszy EC na europejskich torach - czyli "Wawel". Pociąg ten jeździł w 2012 roku na trasie Kraków Główny - Hamburg Altona. Od roku 2010 wawelska trasa przebiega przez Węgliniec a nie przez Żagań...
min 471 5.jpg...dlatego też po czterech minutach postoju najbardziej eksportowy pociąg kursujący obecnie przez Dolny Śląsk prowadzony przez elektrowóz EP 09 - 005 rusza w dalszą drogę. Przepięcie lokomotyw z elektrowozu na spalinowóz (zapewne zmodyfikowany SU 46) nastąpi dopiero w Węglińcu. Ale przez wiele lat zmiana trakcji dokonywana była właśnie tutaj - w Legnicy.
Linki zewnętrzne
  1. Dworzec Legnica ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Dworzec Legnica ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Dworzec Legnica ❋  Polska-Org
  4. Dworzec Legnica ❋  Atlas Kolejowy Polski
  5. Dworzec Legnica ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  6. Linia kolejowa Wrocław Muchobór - Legnica - Żagań - Gubinek ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
Pociąg EC "Wawel" na powyższych fotkach to już historia - czas przeszły dokonany. Od roku 2015 w Legnicy nie pojawia się żaden pociąg dalekobieżny (nie mówiąc o międzynarodowych). Jest tak pomimo faktu że miasto leży na jednej z najważniejszych i od niedawna całkowicie zmodernizowanych magistrali kolejowych naszego kraju.
Czasy gdy bez przesiadek można było stąd dostać się pociagiem do Warszawy, Łodzi, Katowic lub Krakowa jak na razie skończyły się. W połowie lat 90-tych "padła" linia do Marciszowa - zelektryfikowana na odcinku do Jerzmanic Zdroju, a od Złotoryi przepięknie meandrująca doliną Kaczawy przez Góry Kaczawskie. Wiele lat temu kilka razy całą tą trasą jechałem - warto było. 10 lat później wyłączono z ruchu pasażerskiego linię do Lubina i Rudnej. Oprócz pociągów lokalnych jeździło nią kilka dalekobieżnych pośpiechów o dość ciekawych relacjach - m. in. Bielsko Biała Główna - Kołobrzeg oraz Rybnik / Katowice - Świnoujście. Przez Głogów, Zieloną Górę i Kostrzyn jechały nad Bałtyk. No i była jeszcze lokalna linia do Ścinawy zaczynająca się kilkaset metrów stąd na stacyjce Legnica Północna, ale to juz zupełnie inna historia...
Obecnie pociągami lokalnymi można stąd dojechać co najwyżej do Wrocławia, Węglińca oraz w okolice Żagania. Koleje Dolnośląskie zapewniają kilka połączeń "podsudecką" do Jaworzyny Śląskiej i Kamieńca Ząbkowickiego, zdarzają się na tej trasie nawet takie niecodzienne relacje jak Kudowa Zdrój. Ale jak na stutysięczne miast o to zdecydowanie za mało.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji LEGNICA
1996 ---> ZŁOTORYJA
2004 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW
2009 ---> ZŁOTORYJA (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
2010 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji LEGNICA
2008 ---> ZŁOTORYJA
2008 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW
2019 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW (ponowne wznowienie ruchu pasażerskiego)
ROZKŁAD JAZDY

Legnica

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Legnicy | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 471 |

Liczba gości na stronie Legnica od 31 października 2015: 2960
Data i czas poprzedniego wejścia: 29 marca 2023 / 07:08
Średnia wejść dziennie: 1.1

Wpis do bazy MySQL: 31 października 2015
Ostatnia modyfikacja strony: 7 lutego 2023
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.034 sek