Czerwonka
Cz

Rothfliessprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Czerwonka - stacja oddana do użytku w roku 1871  ❋  AIE - Allenstein - Insterburg Eisenbahn / Kolej Olsztyńsko - Wystrucka

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 145 m n.p.m. 

Dwa pierwsze zdjęcia to budynek dworca widziany od strony północno - wschodniej:
 górne --> ujęcie z peronu 1 (tory 3 i 5) obsługującego dawno temu pociągi jadące w stronę Wielkich Jezior Mazurskich - czyli do Ełku przez Mrągowo. Jeszcze dawniej ruszały stąd pociągi jadące w kierunku przeciwnym - do Lidzbarka Warmińskiego.
 dolne --> ujęcie z peronu 2 (tory 1 i 2) obsługującego pociągi jadące dwutorowym, zelektryfikowanym, zasadniczym szlakiem tych okolic czyli magistralą Olsztyn Główny - Korsze.

Mapa przedstawia nie tak odległą, częściową likwidację węzła kolejowego w Czerwonce.
●●● linia istniejąca - magistrala z Olsztyna do Korsz.
●●● istniejąca linia do Mrągowa czynna w ruchu towarowym. Dalszy jej odcinek w stronę Orzysza jest całkowicie nieczynny od roku 2009.
●●● linia do Lidzbarka Warmińskiego zamknięta w roku 1998 i rozebrana w roku 2014 na finiszu rządów koalicji PO - PSL. Z jakiegoś powodu chcieli na siłę uwalić tę linię i tak zrobili.
Widok na południowy zachód - wyjazd w kierunku Olsztyna. Kiedyś opuszczała stację w tym kierunku także linia do Lidzbarka Warmińskiego (najpierw lekko w lewo a później w prawo wiaduktem pod magistralą do Olsztyna). Szlak do Lidzbarka zlikwidowano w roku 2014. Tak ostatnim rzutem na taśmę :(
Budynek stacji - widok z peronu 2 od strony południowo - zachodniej.
Ujęcie na północny wschód z peronu 1 - semafory wyjazdowe N i O oraz wyjazdy do Korsz (na wprost) oraz Biskupca Reszelskiego i Mrągowa (za stacją łukiem w prawo). Obecnie w kierunku Mrągowa przemieszczają się tylko sporadyczne pociągi towarowe. Po lewej stronie nastawnia dysponujaca "Cz". Obok niej (niewidoczna na zdjęciu) dawna parowozownia - jak na dawną stację węzłową przystało.
Ogólny rzut oka na stację z przejazdu kolejowego od północy. Na oko semafor wyjazdowy P przy torze 5 dość znacznie "odskoczył" od pozostałych - ale taka właśnie jest topografia północnej głowicy rozjazdowej.
Linki zewnętrzne
  1. Czerwonka ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Czerwonka ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Czerwonka ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Czerwonka ❋  Polska-Org
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Ełk znajdują się na stronie stacji Mrągowo.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwonka - Lidzbark Warmiński - Sągnity znajdują się na stronie stacji Lidzbark Warmiński.

Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji CZERWONKA
1996 ---> LIDZBARK WARMIŃSKI
2010 ---> MRĄGOWO
ROZKŁAD JAZDY

Czerwonka

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 643 |

Liczba gości na stronie Czerwonka od 31 grudnia 2019: 1941
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 maja 2024 / 14:44
Średnia wejść dziennie: 1.22

Wpis do bazy MySQL: 31 grudnia 2019
Ostatnia modyfikacja strony: 13 lutego 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek