Ełk
Ek logo_pkp.gif f-pl.png

Lyckprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Ełk - stacja oddana do użytku w roku 1868  ❋  OSB - Ostpreußische Südbahn / Wschodniopruska Kolej Południowa

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 128 m n.p.m. 

Strona zawiera także opis stacji Ełk Wąskotorowy.
min 94 1.jpgTo w pewnym sensie najważniejsza stacja na Mazurach. W latach mojej młodości gdy co roku spędzało się część lata pod żaglami na "mazurskim szlaku" praktycznie wszystkie pociągi w okolicy jechały "do" lub "z" Ełku. Były dwa pospieszne i dwa osobowe wyjątki, ale one tylko potwierdzały regułę. Jadąc na Mazury z dowolnego miejsca w Polsce wsiadało się w pociąg do Ełku.
min 94 2.jpgRampa od strony miasta - spojrzenie na peron 1. Przed nami wyjazd ze stacji w kierunku północnym.
min 94 3.jpgUjęcie w tym samym kierunku - peron 2. Na wprost lekko w lewo wyjazd do Giżycka i Kętrzyna - to dawna Pruska Kolej Wschodnia kończąca się w Królewcu. 2 km dalej od magistrali odgałęzia się bardziej w lewo najbardziej malownicza, mazurska linia kolejowa do Mikołajek i Mrągowa. Niestety - obecnie jest czynna tylko w ruchu towarowym (sprawy ogólnowojskowe) na odcinku do Orzysza.
min 94 4.jpgTo jeszcze nie koniec - w tym samym kierunku ostrym łukiem w prawo opuszcza stację w Ełku linia do Olecka. Ona także jest obecnie czynna tylko w ruchu towarowym. Za to w przyszłości (cholera wie jak odległej) ma to być fragment magistrali Rail Baltica prowadzącej przez Suwałki do krajów nadbałtyckich. Na razie o polskiej części Rail Baltiki wiemy tylko tyle że będzie.
min 94 5.jpgmap_1_ek.jpg
min 94 6.jpg
2 zdjęcia powyżej to budynek stacji widziany od strony północnej z peronu 2. Gruntowny remont obiektu wraz z przebudową dachu zakończył się w roku 2014.

Mapa przedstawia aktualny status węzła kolejowego w Ełku.
●●● linie istniejące do Korsz (dawna Pruska Kolej Wschodnia) oraz do Białegostoku czynne w ruchu pasażerskim i towarowym.
●●● linia do Orzysza czynna ponownie od roku 2018 tylko w ruchu towarowym (wojskowym). Dalszy fragment linii do Mrągowa jest nieczynny.
●●● linia do Olecka czynna tylko w ruchu towarowym. Dalszy fragment linii do Gołdapi jest nieczynny.
●●● zrewitalizowana linia do Szczytna czynna ponownie od roku 2019 w ruchu pasażerskim.
●●● Ełcka Kolej Wąskotorowa - zabytkowa kolej wąskotorowa czynna obecnie w ruchu turystycznym na odcinku Ełk Wąskotorowy - Sypitki.
min 94 7.jpgPrzeciwległy koniec osobowej części stacji - wyjazd w stronę Grajewa i Białegostoku. Po drodze mamy most nad rzeką Ełk a następnie zaczyna się bardzo rozbudowana stacja towarowa. Po jej opuszczeniu w prawo odjeżdża linia lokalna do Szczytna przez Pisz. Niewiele brakowało do jej zaorania. Jednak przetrwała i obecnie (rok 2019) kończy się jej całkowita rewitalizacja.
min 94 8.jpgNie tylko żuraw wodny jest tu zabytkiem - jest także dawna wachlarzowa parowozownia która jako druga w Polsce (po parowozowni w Wolsztynie) najdłużej eksploatowała parowozy w czynnym ruchu. Parowozy normalnotorowe z Ełku pracowały przy planowej obsłudze pociągów pasażerskich i towarowych do końca maja 1992 r.
Pamiętam - odbębniając po studiach tu w okolicy SPR kilka razy jechałem linią przez Pisz i Szczytno do Olsztyna Głównego pociągami z trakcją parową. Generalnie po raz ostatni w życiu. Parowozownia wraz z obrotnicą była używana do roku 2009, ale gościła już tylko spalinowozy. Obecnie stoi sobie odłogiem, a po parowozach obok niej parkujących (m. in. długo obecne na mazurskich liniach Ok-1 i Ol-49) ślad zaginął.
min 94 9.jpgBudynek stacji - ujęcie od strony południowej z peronu 2. Na pierwszym planie ten sam żuraw wodny - swoją drogą aż prosi się o odnowienie - to może być bardzo stylowy świadek historii.
A w konfrontacji z czasami minionymi gdy odjeżdżały stąd pociagi w pięciu kierunkach (obecnie tylko w dwóch) jest tu jednak strasznie pusto...
Linki zewnętrzne
 1. Stacja Ełk ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
 2. Stacja Ełk ❋  Baza Danych Kolejowych
 3. Stacja Ełk ❋  Atlas Kolejowy Polski
 4. Stacja Ełk ❋  Polska-Org
 5. Ełk - były skansen parowozów, 8-VII-2004 ❋ Kraina Żywych Maszyn
 6. Ełcki Węzeł Kolejowy ❋ prywatny serwis WWW
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Korsze - Kętrzyn - Giżycko - Ełk znajdują się na stronie stacji Korsze.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Orzysz - Ełk znajdują się na stronie stacji Mrągowo.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Szczytno - Ruciane Nida - Pisz - Ełk znajdują się na stronie stacji Szczytno.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji EŁK
1999 ---> OLECKO
2000 ---> PISZ
2009 ---> Orzysz - Mikołajki - MRĄGOWO
2013 ---> OLECKO (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji EŁK
2004 ---> OLECKO
2010 ---> PISZ
ROZKŁAD JAZDY

Ełk

tablica odjazdów
tablica przyjazdów


Ełk Wąskotorowy
logo_lwt.giff-pl.png

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 94 10.jpgWizyta 1 - sierpień 1993

Zdjęcia te udało mi się zrobić wiele lat temu podczas kilkugodzinnej przerwy (oczekiwanie na przesiadkę) w podróży z Łodzi Fabrycznej do Giżycka. Czasy późniejsze postawiły ełcką wąskotorówkę przed całkiem realną groźbą likwidacji, ale kolejka przetrwała - o czym świadczą internetowe publikacje. Dobrze że nieraz - dzięki oddaniu kolejowych pasjonatów - udaje się uratować od zniszczenia coś bezcennego...

min 94 11.jpgPług śnieżny wykonany na bazie wagonu towarowego. Podobny można obejrzeć w skansenie kolejowym w Kościerzynie.
min 94 12.jpgDwa wagony pasażerskie i chyba wagon motorowy...
min 94 13.jpgWizyta 2 - sierpień 2019

Na szczęście nie wszystkie ełckie Ol-49 zaciągnięto do huty. Jedenastka znalazła swoje miejsce jako eksponat przed budynkiem tutejszego dworca wąskotorowego i prezentuje się bardzo okazale.

min 94 14.jpgW odnowionym budynku dworca od 10 września 2018 r. ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne będące obecnie zarządcą Ełckiej Kolei Wąskotorowej.
min 94 15.jpgZabytkowa kolejka działa i prowadzi sezonowe kursy turystyczne na trasie Ełk - Sypitki (odnoga do Turowa) o długości 15 km. Co prawda to zaledwie 1/3 całej sieci tej wąskotorówki, ale dobre i to. Niewątpliwie rodzynkiem w zbiorach jest parowóz wąskotorowy Px 48 - 1752. Po powrocie z remontu (m. in. renowacja kotła i paleniska) znowu ma jeździć z pociągami turystycznymi :)
Linki zewnętrzne
 1. Stacja Ełk Wąskotorowy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
 2. Stacja Ełk Wąskotorowy ❋  Atlas Kolejowy Polski
 3. Ełcka Kolej Wąskotorowa, VIII-2005 ❋ Kolej na Mazurach
 4. Ełcka Kolej Wąskotorowa, 25-V-2002 ❋ Klub Miłośników Kolei Olsztyn
 5. Ełcka Kolej Dojazdowa ❋ Klimaty Wąskotorowe
 6. Ełcka Kolej Dojazdowa ❋ Koleje Wąskotorowe w Polsce
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 537: Ełk Wąskotorowy - Laski Małe - Zawady Tworki / Turowo.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 624: Ełk Wąskotorowy - Laski Małe - Zawady Tworki / Turowo.
Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 94 |

Liczba gości na stronie Ełk od 30 września 2006: 12393
Data i czas poprzedniego wejścia: 3 grudnia 2023 / 22:58
Średnia wejść dziennie: 1.98

Wpis do bazy MySQL: 17 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 12 lutego 2023
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.018 sek