Ełk
Ek

Lyckprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Ełk - stacja oddana do użytku w roku 1868  ❋  OSB - Ostpreußische Südbahn / Wschodniopruska Kolej Południowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 128 m n.p.m. 

Strona zawiera także opis stacji Ełk Wąskotorowy.
min 94 1.jpgTo w pewnym sensie najważniejsza stacja na Mazurach. W latach mojej młodości gdy co roku spędzało się część lata pod żaglami na "mazurskim szlaku" praktycznie wszystkie pociągi w okolicy jechały "do" lub "z" Ełku. Były dwa pospieszne i dwa osobowe wyjątki, ale one tylko potwierdzały regułę. Jadąc na Mazury z dowolnego miejsca w Polsce wsiadało się w pociąg do Ełku.
min 94 2.jpgRampa od strony miasta - spojrzenie na peron 1. Przed nami wyjazd ze stacji w kierunku północnym.
min 94 3.jpgUjęcie w tym samym kierunku - peron 2. Na wprost lekko w lewo wyjazd do Giżycka i Kętrzyna - to dawna Pruska Kolej Wschodnia kończąca się w Królewcu. 2 km dalej od magistrali odgałęzia się bardziej w lewo najbardziej malownicza, mazurska linia kolejowa do Mikołajek i Mrągowa. Niestety - obecnie jest czynna tylko w ruchu towarowym (sprawy ogólnowojskowe) na odcinku do Orzysza.
min 94 4.jpgTo jeszcze nie koniec - w tym samym kierunku ostrym łukiem w prawo opuszcza stację w Ełku linia do Olecka. Ona także jest obecnie czynna tylko w ruchu towarowym. Za to w przyszłości (cholera wie jak odległej) ma to być fragment magistrali Rail Baltica prowadzącej przez Suwałki do krajów nadbałtyckich. Na razie o polskiej części Rail Baltiki wiemy tylko tyle że będzie.
min 94 5.jpgmap_1_ek.jpg
min 94 6.jpg
2 zdjęcia powyżej to budynek stacji widziany od strony północnej z peronu 2. Gruntowny remont obiektu wraz z przebudową dachu zakończył się w roku 2014.

Mapa przedstawia aktualny status węzła kolejowego w Ełku.
●●● linie istniejące do Korsz (dawna Pruska Kolej Wschodnia) oraz do Białegostoku czynne w ruchu pasażerskim i towarowym.
●●● linia do Orzysza czynna ponownie od roku 2018 tylko w ruchu towarowym (wojskowym). Dalszy fragment linii do Mrągowa jest nieczynny.
●●● linia do Olecka czynna tylko w ruchu towarowym. Dalszy fragment linii do Gołdapi jest nieczynny.
●●● zrewitalizowana linia do Szczytna czynna ponownie od roku 2019 w ruchu pasażerskim.
●●● Ełcka Kolej Wąskotorowa - zabytkowa kolej wąskotorowa czynna obecnie w ruchu turystycznym na odcinku Ełk Wąskotorowy - Sypitki.
min 94 7.jpgPrzeciwległy koniec osobowej części stacji - wyjazd w stronę Grajewa i Białegostoku. Po drodze mamy most nad rzeką Ełk a następnie zaczyna się bardzo rozbudowana stacja towarowa. Po jej opuszczeniu w prawo odjeżdża linia lokalna do Szczytna przez Pisz. Niewiele brakowało do jej zaorania. Jednak przetrwała i obecnie (rok 2019) kończy się jej całkowita rewitalizacja.
min 94 8.jpgNie tylko żuraw wodny jest tu zabytkiem - jest także dawna wachlarzowa parowozownia która jako druga w Polsce (po parowozowni w Wolsztynie) najdłużej eksploatowała parowozy w czynnym ruchu. Parowozy normalnotorowe z Ełku pracowały przy planowej obsłudze pociągów pasażerskich i towarowych do końca maja 1992 r.
Pamiętam - odbębniając po studiach tu w okolicy SPR kilka razy jechałem linią przez Pisz i Szczytno do Olsztyna Głównego pociągami z trakcją parową. Generalnie po raz ostatni w życiu. Parowozownia wraz z obrotnicą była używana do roku 2009, ale gościła już tylko spalinowozy. Obecnie stoi sobie odłogiem, a po parowozach obok niej parkujących (m. in. długo obecne na mazurskich liniach Ok-1 i Ol-49) ślad zaginął.
min 94 9.jpgBudynek stacji - ujęcie od strony południowej z peronu 2. Na pierwszym planie ten sam żuraw wodny - swoją drogą aż prosi się o odnowienie - to może być bardzo stylowy świadek historii.
A w konfrontacji z czasami minionymi gdy odjeżdżały stąd pociagi w pięciu kierunkach (obecnie tylko w dwóch) jest tu jednak strasznie pusto...
Linki zewnętrzne
 1. Stacja Ełk ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
 2. Stacja Ełk ❋  Baza Danych Kolejowych
 3. Stacja Ełk ❋  Atlas Kolejowy Polski
 4. Stacja Ełk ❋  Polska-Org
 5. Ełk - były skansen parowozów, 8-VII-2004 ❋ Kraina Żywych Maszyn
 6. Ełcki Węzeł Kolejowy ❋ prywatny serwis WWW
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Korsze - Kętrzyn - Giżycko - Ełk znajdują się na stronie stacji Korsze.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Orzysz - Ełk znajdują się na stronie stacji Mrągowo.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Szczytno - Ruciane Nida - Pisz - Ełk znajdują się na stronie stacji Szczytno.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Ełk - Grajewo - Białystok znajdują się na stronie stacji Grajewo.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji EŁK
1999 ---> OLECKO
2000 ---> PISZ
2009 ---> Orzysz - Mikołajki - MRĄGOWO
2013 ---> OLECKO (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji EŁK
2004 ---> OLECKO
2010 ---> PISZ
ROZKŁAD JAZDY

Ełk

tablica odjazdów
tablica przyjazdów


Ełk Wąskotorowy

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
Wizyta 1 - sierpień 1993

Zdjęcia te udało mi się zrobić wiele lat temu podczas kilkugodzinnej przerwy (oczekiwanie na przesiadkę) w podróży z Łodzi Fabrycznej do Giżycka. Czasy późniejsze postawiły ełcką wąskotorówkę przed całkiem realną groźbą likwidacji, ale kolejka przetrwała - o czym świadczą internetowe publikacje. Dobrze że nieraz - dzięki oddaniu kolejowych pasjonatów - udaje się uratować od zniszczenia coś bezcennego...

Pług śnieżny wykonany na bazie wagonu towarowego. Podobny można obejrzeć w skansenie kolejowym w Kościerzynie.
Dwa wagony pasażerskie i chyba wagon motorowy...
Wizyta 2 - sierpień 2019

Na szczęście nie wszystkie ełckie Ol-49 zaciągnięto do huty. Jedenastka znalazła swoje miejsce jako eksponat przed budynkiem tutejszego dworca wąskotorowego i prezentuje się bardzo okazale.

W odnowionym budynku dworca od 10 września 2018 r. ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne będące obecnie zarządcą Ełckiej Kolei Wąskotorowej.
Zabytkowa kolejka działa i prowadzi sezonowe kursy turystyczne na trasie Ełk - Sypitki (odnoga do Turowa) o długości 15 km. Co prawda to zaledwie 1/3 całej sieci tej wąskotorówki, ale dobre i to. Niewątpliwie rodzynkiem w zbiorach jest parowóz wąskotorowy Px 48 - 1752. Po powrocie z remontu (m. in. renowacja kotła i paleniska) znowu ma jeździć z pociągami turystycznymi :)
Linki zewnętrzne
 1. Stacja Ełk Wąskotorowy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
 2. Stacja Ełk Wąskotorowy ❋  Atlas Kolejowy Polski
 3. Ełcka Kolej Wąskotorowa, VIII-2005 ❋ Kolej na Mazurach
 4. Ełcka Kolej Wąskotorowa, 25-V-2002 ❋ Klub Miłośników Kolei Olsztyn
 5. Ełcka Kolej Dojazdowa ❋ Klimaty Wąskotorowe
 6. Ełcka Kolej Dojazdowa ❋ Koleje Wąskotorowe w Polsce
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 537: Ełk Wąskotorowy - Laski Małe - Zawady Tworki / Turowo.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 624: Ełk Wąskotorowy - Laski Małe - Zawady Tworki / Turowo.
Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 94 |

Liczba gości na stronie Ełk od 30 września 2006: 12686
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 maja 2024 / 02:22
Średnia wejść dziennie: 1.97

Wpis do bazy MySQL: 17 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 15 stycznia 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.028 sek