Sokołów Podlaski
Sk     MIASTO POWIATOWE WYKLUCZONE KOMUNIKACYJNIE

 Sokołów Podlaski - stacja oddana do użytku w roku 1887  ❋  GORŽD - Głownoje Obszczestwo Rossijskich Železnych Dorog / Główny Zarząd Rosyjskich Dróg Żelaznych

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 165 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Przemka Chrobaka z Przysuchy
min 562 1.jpgPięknie wyremontowany i odnowiony budynek tutejszej stacji jest obecnie miejską biblioteką. Pokuszono się nawet o kostkę na miejscu dawnego peronu. Pociągi pasażerskie co prawda nie jeżdżą tędy od roku 1993, ale dawna stacja nadal spełnia ważną, społeczną rolę.
min 562 2.jpgNa każdym zdjęciu z tej stacji widać, że pełni ona od wielu lat funkcję magazynu kolejowego złomu na kółkach. Parkujące tu wagony pasażerskie raczej na generalny remont nie oczekują...
min 562 3.jpgTarcza zaporowa stojąca przy torze 3 w kierunku Małkini - widok na północ. Od lipca 2015 r. Sokołów jest już oficjalnie stacją końcową i można stąd pojechać tylko w kierunku Siedlec. Fragment linii z Sokołowa do Małkini - i tak praktycznie nieczynny od drugiej połowy lat 90-tych XX w. został ostatecznie zlikwidowany. Najprawdopodobniej główną przyczyną zaorania tego odcinka jest nowa, nieuwzględniająca obecności linii kolejowej przeprawa mostowa nad rzeką Bug w Treblince. No cóż - od dawna było wiadomo że Pendolino tędy raczej nie pojedzie.
min 562 4.jpgUjęcie od północy od strony dawnego wjazdu z Małkini. Jak widać - zalegają tu nie tylko wagony pasażerskie. Patrząc na to wszystko nie sposób nie dojść do wniosku, że taniej jest pożyczać wagony u Słowaków i Czechów niż remontować to co posiadamy. Jak to ujął pewien były (na szczęście), POżal się Boże minister - "ch...j d...pa i kamieni kupa".
min 562 5.jpgBiblioteka miejska w Sokołowie - widok od strony peronów.
min 562 6.jpgUjęcie od południa od strony wjazdu z Siedlec. Ciekawe czy w czasach nieśmiałych reaktywacji ruchu na lokalnych liniach kolejowych przyjedzie tu kiedyś rozkładowy szynobus ?
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 542: Ostrołęka - Małkinia - Siedlce.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 542: Ostrołęka - Małkinia - Siedlce.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sokołów Podlaski ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Sokołów Podlaski ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Sokołów Podlaski ❋  Atlas Kolejowy Polski
Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia linię Siedlce - Małkinia - Ostrołęka przejeżdżał nocny (w składzie była nawet kuszetka) dalekobieżny pociąg relacji Lublin - Gdynia Główna. Był prawdziwym włóczęgą całej "ściany wschodniej" - jechał przez Łuków, Siedlce, Ostrołękę, Szczytno, Olsztyn Główny i Elbląg. Ale to już daleka historia. Pociągi pasażerskie na trasie Siedlce - Małkinia przestały jeździć 1 kwietnia 1993 r.
Strona główna | Mazowsze - część wschodnia | Województwo Mazowieckie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 562 |

Liczba gości na stronie Sokołów Podlaski od 29 maja 2016: 3505
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 20:45
Średnia wejść dziennie: 1.19

Wpis do bazy MySQL: 29 maja 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 26 lutego 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.014 sek