Człuchów
Cz

Schlochauprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Słuchówpierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Człuchów - stacja oddana do użytku w roku 1877  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 171 m n.p.m. 

min 891 1.jpgRemont budynku dworca zakończył się jesienią 2020 r. Nowa elewacja, wnętrza i otoczenie poprawiły estetykę całego obiektu. Budynkowi przywrócono dawną funkcjonalność. Na parterze mamy kasy biletowe, poczekalnię oraz sanitariaty, natomiast na pierwszym piętrze znajdują się mieszkania komunalne. 70% inwestycji stanowiło dofinansowanie unijne - bez poruszania aspektu stanu praworządności w najbliższej okolicy :|
min 891 2.jpgUjęcie na północny wschód z peronu 1. To z toru 5 zapewne ruszały kiedyś pociągi do Miastka i Słupska, ale to czas przeszły zakończony raz na zawsze.
min 891 3.jpgTo w tę stronę - czyli na północny wschód opuszcza stację dwutorowa linia do Chojnic (lekko w prawo) oraz jednotorowa do Słosinka (lekko w lewo). Funkcjonowanie linii do Słosinka zasadniczo zakończyło się w roku 1991 - wówczas odjechał stąd ostatni pociąg pasażerski do Miastka.
min 891 4.jpgZe wspomnianej linii do Słosinka do dzisiaj przetrwał tylko odcinek Człuchów - Przechlewo o długości 25 km używany jeszcze kilka lat temu w sporadycznym ruchu towarowym. Zachował się nawet semafor wjazdowy B i świetlna (ale nieczynna) TO. Natomiast fragment z Przechlewa do Słosinka (20 km długości) został zdemontowany w roku 2006 - nie był przecież wtedy nikomu potrzebny :(
min 891 5.jpgSemafory wyjazdowe od lewej: E do Przechlewa (tylko z toru 5 można tam teraz wyjechać) oraz F, C i D do Chojnic. Na wprost przecięcie z ul. J. Słowackiego czyli z DK nr 25 (Oleśnica - Bobolice), po lewej nastawnia dysponująca "Cz".
min 891 6.jpgZmieniamy punkt widzenia o 180°. Budynek dworca od strony północno - wschodniej.
min 891 7.jpgUjęcie na południowy zachód - wyjazd do Szczecinka.
min 891 8.jpgKoniec peronu 2. Po lewej nastawnia wykonawcza "Cz1".
min 891 9.jpg
min 891 10.jpg
Dwa zdjęcia powyżej przedstawiają budynek dworca od strony południowo - zachodniej.

Mapa przedstawia nie tak odległą degradację węzła kolejowego w Człuchowie.
●●● linia istniejąca.
●●● nieczynna od roku 2014 linia do Słosinka (dalej Miastko) istniejąca jeszcze w terenie na odcinku Człuchów - Przechlewo.
●●● łącznik torowy (w kontekście historycznym raczej prowizoryczny) Brzeźno Człuchowskie - Wierzchowo Człuchowskie funkcjonujący w latach 1926 - 1939.
min 891 11.jpg Budynek dworca en face i pod słońce. Pięknie odnowiony obiekt to teraz niewątpliwa wizytówka miasta, chociaż pociągów tu tyle co kot napłakał...

Jako ciekawostkę przypomnę fakt że w latem roku 2007 można tu było spotkać bezpośredni pociąg pospieszny z Warszawy Wschodniej i Łodzi Kaliskiej do Kołobrzegu. Pomiędzy Bydgoszczą Główną a Szczecinkiem pociąg ten jechał niebanalną (ale klimatyczną) trasą przez Wierzchucin, Tucholę, Chojnice i właśnie stację tutejszą. Odcinek Chojnice - Szczecinek nasz TLK pokonywał w ciągu 70 minut, a więc w tempie co najwyżej takim sobie. Jednak oldskulową prędkość jazdy można było sobie zrekompensować przepięknymi, kaszubskimi pejzażami za oknem. W końcu to były wakacje :)
min 891 12.jpg Jest 18:58. Na stację wjeżdża pomorski skład Polregio relacji Chojnice - Szczecinek.
min 891 13.jpg Dwuczłonowy szynobus SA 132 - 006 to oczywiście konstrukcja PESY Bydgoszcz S.A.
min 891 14.jpg Zgodnie z rozkładem czyli punktualnie o 18:59 szynobus Polregio rusza w dalszą drogę. Do Szczecinka jest jeszcze niecała godzina jazdy.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 383: Szczecinek / Człuchów - Miastko - Korzybie - Słupsk.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 385: Chojnice - Człuchów - Szczecinek - Złocieniec - Runowo Pomorskie.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji CZŁUCHÓW
1991 ---> Słosinko - MIASTKO
Semaforek krajoznawczy.

Prosta i prawie pionowa linia łącząca na mapie Człuchów i Bytów to w przybliżeniu zachodnia granica występowania na ziemiach polskich bardzo inwazyjnego gatunku zwanego Krzyżakiem. Na szczęście gadziny tej (oraz jej późniejszej i równie niebezpiecznej mutacji znanej jako Prusak) od prawie stu lat w tych okolicach już nie ma. Fora ze dwora !

Zamek krzyżacki w Człuchowie jest drugim po Malborku pod względem wielkości zamkiem Zakonu w obecnych granicach naszego kraju. Rezydował tu m.in. jeden z wielkich mistrzów zakonnych - Ulrich von Jungingen (ten sam który pozował Janowi Matejce do słynnego obrazu).
Z pierwotnej bryły zamku do czasów dzisiejszych przetrwały fragmenty murów obronnych i wieża główna. Wybudowany w latach 1826 - 1828 w miejscu kaplicy Zamku Wysokiego neogotycki kościół ewangelicki został w po roku 2010 zaadaptowany na potrzeby Muzeum Regionalnego w Człuchowie.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Człuchów ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Człuchów ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Człuchów ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Człuchów ❋  Polska-Org
  5. Strecken Człuchów (Schlochau) - Słosinko (Reinfeld) ❋  Eisenbahnen in Pommern
ROZKŁAD JAZDY

Człuchów

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 891 |

Liczba gości na stronie Człuchów od 12 lipca 2022: 752
Data i czas poprzedniego wejścia: 19 maja 2024 / 18:28
Średnia wejść dziennie: 1.11

Wpis do bazy MySQL: 12 lipca 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 19 lutego 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.009 sek