Załuż

 Załuż - stacja oddana do użytku w roku 1872  ❋  EMGV - Első Magyar - Gácsországi Vasút / Pierwsza Węgiersko - Galicyjska Kolej Żelazna

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2010   Obiekt położony na wysokości 308 m n.p.m. 

min 483 1.jpgStacja w Załużu została zdegradowana do roli przystanku osobowego jeszcze przed rokiem 2000. Znajduje się tu parterowy budynek stacyjny, w którym była kiedyś poczekalnia z kasą biletową. Budynek niszczeje, drzwi i okna zabite są deskami. Z uwagi na nieco odludny charakter tego miejsca chyba i tak ostatnio nie korzystało z niego zbyt wielu pasażerów...
Widok na wschód - wyjazd w kierunku Ustrzyk Dolnych.
min 483 2.jpgObecnie w obrębie stacji (przystanku) czynny jest tylko jeden tor. Kiedyś były 3, funkcjonowały ponadto dwie rampy ładunkowe i działała sygnalizacja kształtowa. W ogóle trudno jest uwierzyć w to że linia z Łupkowa przez Zagórz i Chyrów do Przemyśla była kiedyś dwutorową magistralą o zasadniczym wręcz znaczeniu komunikacyjnym dla Monarchii Austro - Węgierskiej. A przecież to właśnie ta linia była najkrótszym połączeniem Lwowa i Przemyśla z Budapesztem. Odgrywała także ważną rolę w systemie kolejowym odrodzonej Polski - wówczas za Krościenkiem nie przecinała jej granica państwowa. Dziś znaczenie fragmentu leżącego na terytorium naszego kraju jest - niestety - praktycznie zerowe.
Widok nas zachód - wyjazd w kierunku Zagórza i Sanoka.
Linki zewnętrzne
  1. Przystanek Załuż ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Przystanek Załuż ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Przystanek Załuż ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Przystanek Załuż ❋  Strona MK z Podkarpacia
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Zagórz - Ustrzyki Dolne - Krościenko znajdują się na stronie stacji Zagórz.
Pociągi pasażerskie (wszystkie dwa) na trasie Sanok - Ustrzyki Dolne - Krościenko - granica państwa zostały "wycięte" z rozkładu jazdy 11 grudnia 2010 r.
Strona główna | Region Podkarpacki | Województwo Podkarpackie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 483 |

Liczba gości na stronie Załuż od 2 stycznia 2011: 4720
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 lipca 2024 / 07:37
Średnia wejść dziennie: 0.96

Wpis do bazy MySQL: 2 stycznia 2011
Ostatnia modyfikacja strony: 4 czerwca 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.006 sek