Łódź Chojny
ŁCh

 Łódź Chojny - stacja oddana do użytku w roku 1903  ❋  WWŽD - Warszawsko - Wienskaja Železnaja Doroga / Droga Żelazna Warszawsko - Wiedeńska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 201 m n.p.m. 

min 69 1.jpgOdsłona 1 - prawie ruina - rok 2004.

Przed laty mówiono w Łodzi z ironią, że to jedyny, międzynarodowy dworzec tego miasta. Nie było to może całkowicie zgodne z faktami, ale rzeczywiście - przejeżdżały tędy i właśnie tu zatrzymywały się dwa pociągi o bardzo długich, "zagranicznych" relacjach: Warszawa Wschodnia - Zgorzelec - Frankfurt Main - Paris Est oraz Praha - Międzylesie - Warszawa Gdańska - Moskwa / Kiev. Oprócz nich zatrzymywały się na Chojnach dwa inne, dalekobieżne pociągi omijające Łódź Kaliską: pospieszny Lublin - Szczecin Główny / Świnoujście i "Sudety" z Warszawy Wschodniej do Jeleniej Góry i Kłodzka.
min 69 2.jpgByły tu kasy biletowe oraz dworcowa restauracja. Tak więc był to nieduży i może zalatujący z lekka prowincją, ale mający pewien styl dworzec.
Wszystko skończyło się w pierwszej połowie lat 90-tych na fali radosnego i bezmyślnego demolowania polskiej infrastruktury kolejowej. Wtedy zamknięto dworcowy budynek, a od roku 1999 nie zatrzymują się tu już żadne pociągi. Po kultowym, łódzkim dworcu pozostała wymalowana przez debili uzbrojonych w farby w sprayach buda.
Widok od zachodu - od wiaduktu nad ul. Rzgowską. Od strony Olechowa powoli przejeżdża skład pustych węglarek ciągniętych przez podwójny elektrowóz ET 42 "Czapajew" z lokomotywowni Zduńska Wola Karsznice.
min 69 3.jpgPrzez stację przejeżdża "Wrocławianin" z Warszawy Wschodniej do Zgorzelca.
Widok w kierunku wyjazdów do stacji Łódź Widzew i Łódź Olechów.
min 69 4.jpgTen sam "Wrocławianin" opuszcza stację Łódź Chojny. Za 12 minut dojedzie do dworca Łódź Kaliska.
min 69 5.jpgOdsłona 2 - ponownie dworzec - rok 2017.

Stacja Łódź Chojny dość nieoczekiwanie "powróciła do łask" PKP w drugiej połowie 2011 r. z powodu zamknięcia dworca Łódź Fabryczna i wchodzącego w fazę realizacji projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Parking pomiędzy torami znowu jest dostępny dla samochodów, wyremontowano perony 1 i 2 a do zamurowanego i zniszczonego (wiosną 2012 r. został gruntownie odnowiony) budynku stacyjnego powróciło życie. Na kultowej, łódzkiej stacji od 16 października 2011 r. ponownie zatrzymują się pociagi pasażerskie :)
min 69 6.jpgTo nie jedyna zmiana. Na południowym boku stacji w okolicy toru 5 powstał w miejscu wyburzonych magazynów punkt przeładunku kontenerów. Teraz gdy pada deszcz kontenery i przyjeżdżające po nie samochody topią się w półmetrowym błocie, a w okresach słonecznych nad stacją unoszą się chmury pyłu. Wszystko ku uciesze okolicznych mieszkańców.
min 69 7.jpgBudynek dworcowy - widok z nieużywanego od lat peronu 3.
min 69 8.jpgRaz jeszcze peron 3. Tor 4 jest chwilowo "zwinięty", czeka na wymianę na lepszy. Widok w kierunku wyjazdów do stacji Łódź Widzew i Łódź Olechów.
min 69 9.jpgJest 16:02. Na stacji pojawia się skład ŁKA jadący z Kutna do Łodzi Widzewa. Lekko po prawej nastawnia dysponująca "ŁCh1". Przechodząc przejazdem obok niej dojdziemy do ulicy Śląskiej i pętli tramwaju linii 1.
min 69 10.jpgNiecałą minutę później pociąg ŁKA do Łodzi Widzewa - dwuczłonowy Stadler FLIRT 2 140 377 - 4 rusza w dalszą drogę. Ma jeszcze 8 minut jazdy.
Łódź Chojny
mapa topograficzna
rok 1937
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Łódź Chojny ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Łódź Chojny ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Łódź Chojny ❋  Atlas Kolejowy Polski
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ŁÓDŹ CHOJNY
1993 ---> ŁÓDŹ OLECHÓW
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ŁÓDŹ CHOJNY
2020 ---> ŁÓDŹ OLECHÓW (wznowienie nieregularnego ruchu pasażerskiego przez ŁKA)

ROZKŁAD JAZDY

Łódź Chojny

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 69 |

Liczba gości na stronie Łódź Chojny od 30 września 2006: 11142
Data i czas poprzedniego wejścia: 19 maja 2024 / 19:18
Średnia wejść dziennie: 1.73

Wpis do bazy MySQL: 7 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 9 września 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.01 sek